İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Halkların Demokratik Kongresi’nden 6-7 Eylül ile yüzleşme çağrısı

HDK, 6-7 Eylül olaylarıyla yüzleşilmesi gerektiğini belirterek, 6-7 Eylül olaylarının Türkiye’nin utanç sayfalarından biri olduğu belirtti…Açıklamada, “6-7 Eylül 1955 olayları ile yüzleşmeli, halkların eşitliğinin ve kardeşliğinin koşulları yaratılmalıdır. Başta Rum yurttaşlarımız olmak üzere, Ermeni, Yahudi ve Müslüman olmayan yurttaşlara yönelik saldırı ve katliam Türkiye’nin hala hesaplaşmadığı, hasıraltı edilen karanlık ve acı tertiplerden biridir ” denildi.


 HDK, 6-7 Eylül olaylarıyla yüzleşilmesi gerektiğini belirterek, 6-7 Eylül olaylarının Türkiye’nin utanç sayfalarından biri olduğu belirtti

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu, 6-7 Eylül olayları ile ilgili yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, olayların Atatürk’ün Selanik’te evinin kundaklandığı yalan haberleri üzerine çıktığı hatırlatılarak, “6-7 Eylül 1955 olayları ile yüzleşmeli, halkların eşitliğinin ve kardeşliğinin koşulları yaratılmalıdır. Başta Rum yurttaşlarımız olmak üzere, Ermeni, Yahudi ve Müslüman olmayan yurttaşlara yönelik saldırı ve katliam Türkiye’nin hala hesaplaşmadığı, hasıraltı edilen karanlık ve acı tertiplerden biridir ” denildi. Barış ve eşitlik mücadelesinin yükseltilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu saldırıdan sonra can güvenliği kalmayan Rum yurttaşlarımız büyük ölçüde göç etti ve Türkiye’de sadece bir avuç Rum azınlık kaldı, büyük bir kültürel fakirleşme yaşandı” ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

Yorumlar kapatıldı.