İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AGİT’in Gündemi: Seferov AGİT: Subayın serbest bırakılması barış sürecine darbe vurabilir.

AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları Paris’te, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile ayrı ayrı görüştü.Minsk Grubu eşbaşkanları yayınladıkları bildiride, görüşmelerde Karabağ sorununun yanı sıra Seferov’un iadesi konusunun da ele alındığını vurguladı.
Bildiride, Ramil Seferov’un serbest bırakılmasının barış sürecine darbe vurabileceğinden endişe duyulduğu ifade edildi.Bildiriye cevap Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı BasınSözcüsü Elman Abdullayev den geldi.Ramil Seferov’un ailesinin, Ermeni işgali sonrasında topraklarını terk etmek zorunda kalan ailelerden biri olduğunu söyleyen Abdullayev, tartışılması gereken konunun işgal altındaki Azerbaycan toprakları ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan bir milyondan fazla insanın dramı olduğunu vurguladı.

Abdullayev asıl, Ermeni işgalinin bölgenin geleceğini tehdit ettiğini belirtti.
Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya da değinen Abdullayev, iade ve af ile ilgili sürecin yasal olduğunu konuyla ilgili üçüncü bir ülkenin söz söyleme hakkının olmadığını kaydetti.
Abdullayev, son gelişmelerden sonra Ermenistan yönetiminin saldırgan bir tutum sergilediğini belirterek yurtdışındaki diplomatik temsilciliklerimizin emniyetini artıracağız diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.