İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Süryanilere saygısızlık etmeyin

Rıza Zelyut / zelyut@gunes.com

Türkiye’yi sadece kendisinin veya kendi zihniyetinde olanların tapulu malı zanneden bir kesim var. Bunlar; kendilerini daha çok dindarlık elbisesi içinde ortaya koyuyorlar. Ve Müslüman olmayan toplum kesimlerimizi baştan suçlu ve kötü gösteren bir zihniyetle hareket ediyorlar. Bunların hedefindeki topluluklardan birisi de Hıristiyan Süryaniler.

Süryaniler, Antakya’dan Hakkari’ye kadar uzanan bir alanda yaşayan bu toprakların en eski halkıdır. Bırakın Türkleri, Rumlardan da önce onlar vardı Güney Anadolu’da. Tarihleri 5 bin yıl öncesine uzanan Süryaniler dünyanın en eski ve en büyük medeniyetlerinden birisinin torunları olarak yaşıyorlar.
Medeni ve mazlum bir millet olarak Müslümanların arasında 1300 senedir varlıklarını sürdürdüler.
Ne yazık ki Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecindeki derin çalkantıda; Süryaniler de Avrupalı sömürgeci Hıristiyanlarla bir tutulmuşlar; dışlanmışlardır. Türkiye’deki Süryani patrikliği de 1930’da yurt dışına çıkartılmıştır. Tarihteki yeri Antakya olan bu patrikliğin bugün Şam’da bulunması, Türkiye için bir kayıptır.
Sonraki süreçte Süryaniler üzerinde devlet baskısı ile bölgedeki gerici şeyh-ağa baskısı artmıştır. 1985-95 arasında 50’den fazla Süryani yurttaşımız gizli cinayetlere kurban gitmiştir. Süryanilerin büyük bölümü; artık yaşayamaz hale geldikleri anayurtlarını bırakıp dünyanın değişik coğrafyalarına kaçmışlardır. Günümüzde dışarıda 300 binden fazla Süryani yaşamaktadır.
MİLLİ GAZETE’NİN AYIBI
Bugün; özellikle Avrupa’daki birçok Süryani yurttaşımız ana topraklarına geri dönmek istiyor. Bunlar; kendi medeniyet eserlerinin bulunduğu yerlerde toprak alıp ev yapmak istiyorlar. İşte bu son derece güzel gelişmeyi Türkiye’nin gerici kesimleri durdurmak için şimdiden yalana ve provokasyona başladılar. Saadet Partisi ile bağı bulunan Milli Gazete, 23 Mayıs’ta uydurma bir haber yayımladı. Saadet Partisi GİK Üyesi olan Doğan Bekin; Süryanilerin aldıkları topraklarda devlet kurmak istediklerini söylüyor; gazete de bu palavrayı kullanıyor.
Süryani Dernekler Federasyonu, işte bu iftira ve karalamalara karşı haklı olarak bir bildiri yayımladı, tepkisini gösterdi.
Not: Yazının devamını aşağıdaki linkten okuyabilrsiniz.

Yorumlar kapatıldı.