İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Patrik Kapadokya’da Kilise Açtı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ürgüp’teki Aios Nichole Kilisesi’nin açılışını yaptı ve bahar ayinini yönetti. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ne bağlı eskiden Rumların yaşadığı tarihi Mustafapaşa Beldesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlanan Aios Nichole Kilisesi’nin açılışını yaptı ve bahar ayinini yönetti.

Patrik Bartholomeos, Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak üzere düzenlenen ‘Gönül Bağı Festivali’nin açılış törenine de katılarak konuşma yaptı. Patrik konuşmasında hoşgörü ve barış mesajları verdi. Kilisenin açılışı ve arkasından düzenlenenin bahar ayinine Yunanistan, Amerika, İstanbul ve İzmir’den gelen yaklaşık 1500 kişi de katıldı. Ayinden önce otobüslerle gelen kafile, esnafın da yüzünü güldürdü. Hediyelik eşya, restaurant ve cafeler ziyaretçilerle doldu. Beldede görev yapan Nevşehir Jandarma At-Köpek Eğitimi ve Meslek Edindirme Kurs Merkez Komutanlığı (JAKEM)’e bağlı atlı birlikler  büyük ilgi gördü. Ayin öncesinde kiliseye gelenler hazırlanan masada mum yaktı ve dilek tuttu. Restorasyon çalışmaları tamamlanan Aios Nichole Kilisesi’ndeki ayinde İncil’den bazı bölümler okundu, dualar edildi. Ayin, Bartholomeos’un Rumca yaptığı dua ve konuşmasıyla son buldu.
Bartholomeos, ayin sonrasında kilisenin bahçesinde düzenlenen ‘Gönül Bağı Festivali’nin açılış törenine katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak, buradan dünyaya barış, hoşgörü ve dialog mesajları vermek istediklerini söyledi. Başkan Ak, dünyanın medeniyetler arası diyaloğa her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu da vurguladı.
‘Kapadokya’NIN MANEVİ ATMOSFERİ’
Patrik Bartholomeos konuşmasının Türkçe olarak yaptığı bölümünde, Kapadokya’nın manevi atmosferi ile kendilerini daima çektiğini söyledi. Kapadokya’nın Hıristiyanlığın en eski döneminden itibaren kutsal şahsiyetlerin yetiştirdiği bir bölge olduğunu kaydeden Patrik “Sadece Tanrı sevgisi ile yola çıktılar. Sayısız zorluklara göğüs germişlerdir. Hıristiyan- Müslüman ayrımı yapmadan bu topraklarda sevginin yolunda ömrünü tamamlamış herkesin mekânı Cennet olsun” diye konuştu.
Tören sonrasında Mustafapaşa Belediye Başkanı Levent Ak tarafından Patrik Bartholomeos’a plaket ve çini tabak hediye edildi. Bartholomeos daha sonra Ellini kilisesinde 15 ressamın yaptığı yağlı boya resimlerinin sergilendiği sergiyi gezdi.
Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindeki heyet, Aziz Vasilios Kilisesi’nde düzenlenecek olan ayine katılmak üzere bugün Niğde’ye gidecek.

http://www.haberler.com/patrik-kapadokya-da-kilise-acti-3657508-haberi/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: