İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan Van’da


Van’a gelen ve Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Adası”na geçerek tarihi Akdamar Kilisesi’ni ziyeret eden Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, kilisenin sağlamlığının bu depremde de belli olduğunu söyledi. (Maalesef Akdamar’ı hala Ahtamar ya da Ağtamar yapamadık. HYETERT)


Van’a gelen ve Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Adası’na geçerek tarihi Akdamar Kilisesi’ni ziyeret eden Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı Başrahip Tatul Anuşyan, kilisenin sağlamlığının bu depremde de belli olduğunu söyledi.

Bir televizyon kanalı için hazırlanan belgesel programı için yapılan davet üzerine Van’a gelen Tatul Anuşyan, Akdamar Adası’nı ve buradaki tarihi Ermeni kilisesini gezdi. Daha sonra geziyle ilgili gazetecilere bilgi veren Anuşyan, “Depremden sonra ilk defa Van’a ve bu kiliseye geldik. Kilise bize şunu gösterdi ki depreme dayanmış hiçbir sorun yok. Bu da ülkemizdeki iç depremlere dayanıklı olan Anadolu toprağının gücünü bize gösteriyor. Bu açıdan da memnun olduk. Kilise çok titiz bir şekilde yapılmış ve bu konuyu her katıldığımız çeşitli konferanslarda bütün dünyaya anlattık. 9 Eylül’deki ayinde buluşmak üzere” dedi.

Anuşyan, Akdamar Kilisesi’ni gezen Van Edremit Köprüler Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerine de kilisenin tarihçesini anlattı.

Öte yandan Anuşyan ile birlikte gelen ünlü ‘Tamara’ rolündeki müzisyen Songül Bulur da beyaz elbiseler içinde ‘Sarı gelin’ türküsünü Ermenice seslendirdi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: