İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hakkari”de Bir İlk Yaşanacak

Hakkari Tarihi ve Kiliseleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Nasrullah Müezzinoğlu, Oğul köyünde bulunan ve hayvan barınağı olarak kullanılan “Mar Abdişu Kilisesi”ni gönüllülerin yardımıyla temizleyeceklerini belirtti…Müezzinoğlu “Kilisenin içinde doğal su kaynağı vardır. İnanırlar için en eski ve en kutsal mabetlerden biri olduğu söylenir. Nasturi inanırları belirli günlerde oraya gitmekle hacı oluyorlar. 

***********

HaberYurdum: Hakkari Tarihi ve Kiliseleri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Nasrullah Müezzinoğlu, Oğul köyünde bulunan ve hayvan barınağı olarak kullanılan “Mar Abdişu Kilisesi”ni gönüllülerin yardımıyla temizleyeceklerini belirtti.
İl merkezinin yaklaşık 30 kilometre güney doğusunda Oğul köyü vadisinde 16 tane kilisenin bulunduğunu belirten Müezinoğlu, bu kiliselerin ana merkezi olarak kabul edilen ve Bekuk yerleşim alanı çevresinde bulunan, adını kiliseyi yaptıran Abdişu Efendi’den alan Mar Abdişu kilisesinin bölge için büyük önem arz ettiğini söyledi.
NASTURİLER BURADA HACI OLUYOR
Müzezinoğlu, kilisenin, yerleşim ünitesinin kuzey yamaçlarında Trabzon’daki Sümela manastırı kadar heybetli, hatta daha da gizemli ve muhteşem görünen yüksek kayalıklara oturtulmuş bir dağ kilisesi olduğunu belirtti. Hristiyanlık inanışına göre ancak belli bir olgunluğa ulaşan din adamlarının bu kilisede bulunabildiklerinin belirtilmekte olduğunu anlatan Müezzinoğlu “Kilisenin içinde doğal su kaynağı vardır. İnanrları için en eski ve en kutsal mabetlerden biri olduğu söylenir. Nasturi inanırları belirli günlerde oraya gitmekle hacı oluyorlar. Hakkari dağlarında çok uzun yıllar özgürce yaşayan ve Müslüman Kürtlerle sorun yaşamayan bu insanlar çok çalışkandı. Vadilerde kısıtlı toprakları olmasına rağmen bir taraftan hayvancılık yaparken, öbür taraftan bağcılık, cevizcilik, arıcılık yapıyorlardı. Kendilerine yetecek kadar da tarlalar oluşturup sebze, meyve ve tahıl ekiyorlardı. Emperyalist güçlerin oyunlarıyla bu topraklardan sökülüp atılan komşularımızın bıraktığı emanetlerden ayakta kalmaya çalışan sadece birkaç kilise kalmıştır. İşte bunların en önemlilerinden bir tanesi olan Mar Abdişu kilisesi şu anda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Son yıllarda hayvan barınağı alarak kullanıldığından, bazı duvarları yıkılmaya yüz tutmuştur. Bu önemli tarihi eserin böylesini sorumsuz bir şekilde yok edilmesi kabul edilemez. Mar Abdişu kilisesine sahip çıkmak hepimiz için bir görevdir. Komşumuza karşı bir insanlık borcudur”
MAR ABDİŞU KİLİSESİ TEMİZLENECEK
Dernek olarak, bütün ilgili tüm kesimlere burada çağrı bulunduklarını belirten Nasrullah Müezzinoğlu, ”Geçen hafta kiliseye yaptığımız ziyaret bizi fazlasıyla etkiledi ve üzdü. Biz gönüllü olarak önümüzdeki günlerde o kiliseye giderek gerekli temizliği yapıp suyunu içilecek duruma getireceğiz. Ancak bu hiçbir şekilde yeterli ve kalıcı olmayacaktır. Bu ve benzeri kiliselerin derhal korunmaya alınması onarımlarının yapılması ve gelecek nesillere bırakılacak duruma getirilmesi gerekmektedir. Tüm duyarlı kesimlerin derneğimiz ile işbirliği yapmasını istiyoruz. Duyarlılığın kalıcı olması için gençlerin ve çocukların bu tarihi eserleri tanımaları gerekmektedir. Dernek olarak böylesi çalışmaları yapmak istiyoruz. Çocuklarımıza bu tarihi eserleri tanıtmak ve oralara ziyaretlerle tanıtımını kalıcı hale getirmek istiyoruz. Ayrıca kiliseleri tanıtarak gelecek nesiller için bir broşür hazırlamak istiyoruz” dedi.
Kaynak: Hakkari”de Bir İlk Yaşanacak haberi günün haberleri oku Haber Yurdum http://www.haberyurdum.com/hakkaride-bir-ilk-yasanacak-109557n/#ixzz1v7ciQ6Az
<a title=’haber’ href=’http://www.haberyurdum.com/’>Haber</a>

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: