İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni meselesiyle ilgili 200 bine yakın belge hizmete sunuldu

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal, Ermeni meselesiyle ilgili 200 bine yakın belgenin tasnif edilerek dünya araştırmacılarının hizmetine sunulduğunu söyledi. (Genel Kurmay Arşivleri hala kapalı. HYETERT)

Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Türk-Ermeni İlişkileri ve Büyük Güçler Sempozyumu, Erzurum’da başladı. Sempozyumun açılışı nedeniyle Kültür Merkezi A Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal, tarihi gerçeklerin çarpıtılmak istendiğini, yüzyıllarca barış ve huzur içinde yaşayan Türk ve Ermeniler’in arasının ekilen nifak tohumları yüzünden açıldığını belirtti. Türk tarafının bütün arşivlerini tarihçilerin araştırmalarına sunduğunu dile getiren Ünal, “Arşivlerde binlerce tarihi belge var. Bu belgeler arasında 1915 olaylarıyla ilgili belgeler de yer alıyor ve sayısı da oldukça fazla. Bu konuyla ilgili yakın zamanda 200 bine yakın belgenin tasnifi tamamlanarak, günümüz Türkçesine çevrildikten sonra Türk ve dünya araştırmacılarının hizmetine sunuldu. Günümüzde dünyanın her yerinden, devlet arşivlerinin internet sitesine girildiği zaman bütün olaylarla ilgili olduğu gibi 1915 olaylarına da erişebilirler. Bugüne kadar arşivlerimizde 90’a aşkın ülkenin araştırmacısı, araştırmalarda ve incelemelerde bulunmuştur. Yine Ermeni meselesi başlığı altında, internet sitemizde günümüz Türkçesine çevrilerek yapılan belge sayısı 2 bin 550’dir. İçeriği yalnızca bu konuyla ilgili olan kurumumuzca bugüne kadar yayınlanan kitapların sayısı 30 cildi aşmıştır.” dedi.
Ermenilerin Anadolu’nun pek çok şehrinde olduğu gibi Erzurum’da da huzur içinde yaşadıklarını ifade eden Ünal, “Osmanlı devletinin sunmuş olduğu bu hoşgörü ortamında bütün gayrimüslimler gibi Ermeniler de siyasi, ticari ve mimari olmak üzere bir çok görevlerde bulunmuşlardır. Osmanlı devletinin gayrimüslimleri ülkenin ticaretinden dış ilişkilerine varıncaya kadar birçok alanda yetkili ve etkili kıldığını, Avrupa’da bunun bir örneğinin yaşanmadığını hatta ülkenin hazinesinin gayrimüslimlere emanet edildiği bilinmelidir.” ifadelerini kullandı.
Not: Yasak nedeniyle haberin tamamını yayımlayamıyoruz. Haberi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1282136&title=ermeni-meselesiyle-ilgili-200-bine-yakin-belge-hizmete-sunuldu

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: