İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Azeri ve Ermeni Öğrenciler Dünya Barışı İçin Ağaç Dikti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında düzenlenen “Okulda Bir Dikili Ağacın Olsun” kampanyasına katılan Ermenistanlı ve Azerbaycanlı öğrenciler, dünya barışına katkı sağlamak için beraber ağaç dikti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında düzenlenen “Okulda Bir Dikili Ağacın Olsun” kampanyasına katılan Ermenistanlı ve Azerbaycanlı öğrenciler, dünya barışına katkı sağlamak için beraber ağaç dikti.
Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner, Tümay Ali Yavuz Ergün Kız Teknik Meslek Lisesi’nde düzenlenen törende, kampanyayla ildeki tüm okulların ağaçlandırılacağını söyledi. Caner, okulları yeşillendirip, velilerin günün her saatinde okulları kendi öz bahçeleri olarak kullanmalarını sağlayacaklarını belirtti.
Ağaç dikim törenine AB Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında kente gelen Azerbaycan, Ermenistan, İsrail, Filistin, Rusya, Ukrayna, Litvanya, Tunus ve İtalya’dan gelen öğrenciler de katıldı. Azerbaycan ve Ermenistanlı öğrenciler kampanya kapsamında okul bahçesine beraber ağaç dikti.
Kimi zaman bir ağacın bile barışa vesile olabileceğini belirten Milli Eğitim Müdürü Sabri Caner, “Ermenistan ve Azerbaycan’dan gelen öğrencilerimizi ortak ağaç dikerek buluşturduk. Ortak akıl her zaman çözüm olabiliyor. Bu vesile ile inşallah iki ülke arasındaki ayrılıklar da giderilmiş olur” dedi.
Azeri öğrenci Tural Vardiyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Biz burada insan olarak düşünüyoruz. Ağaç Azerbaycan için de Ermenistan için de çok önemli bir varlık. Bunun için biz burada ortak bir ağaç diktik. Bu sadece ortak bir ağaç değil ortak bir emek. Bu iki ülke arasında da bir dostluk mesajı olabilir” diye konuştu.
Ermeni öğrenci Hayk Torayan ise insanlık adına ortak bir çalışma yapmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Hükümetlerin ne düşündüklerinin kendileri için önemli olmadığını vurgulayan Torayan, şöyle konuştu:
“Burada önemli olan beraberce insanlık adına ortak bir şeyler yapmış olmamız. Benim de Azerbaycan’dan pek çok arkadaşım var. Şimdi de bir arkadaşlık göstergesi olarak ortak bir ağaç diktik. Eğer ilerleyen yıllarda davet edilirsek yine Azerbaycan’daki arkadaşlarımız ile gelerek ağacımızı görebiliriz. Savaşlar çözüm değil her şeyi mümkün olduğunca barış içerisinde tutmak daha önemli.”

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: