İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erzurum Kongre binası sahibine iade edilecek

Tuğba Tekerek / Taraf

 Ermeni Patrikliği, Sansaryan Vakfı’nın yönetiminin iadesi için başvurdu. Eğer dava olumlu sonuçlanırsa Erzurum Kongresi’nin yapıldığı bina devredilebilecek. İstanbul Ermeni Patrikliği, 1936’da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından el konulan Sanasaryan Vakfı’nın idaresini geri almak için dava açtı. Vakfın devri, pek çok mülkle birlikte 1919’da Erzurum Kongresi’nin yapıldığı binanın da Patrikhane’ye devrini gündeme getirecek.Konuyla ilgili Taraf‘ın sorularını yanıtlayan Patikhane avukatı Ali Elbeyoğlu “13 Mart’ta Sanasaryan Vakfı’nın yönetimini Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden almak için Ankara 8. İdare Hukuk Mahkemesi’nde dava açtık.” dedi.

 *******
Danıştay kararı var
Elbeyoğlu, yoksul ve yetim öğrencilerin giyim ve eğitim masraflarının karşılanması amacıyla Rusyalı Ermeni hayırsever Mıgırdiç Sanasaryan tarafından kurulan, yönetimi de Ermeni Patrikliği’ne bırakılan vakfın, 1936 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü‘ne devredildiğini belirterek “Buna iki gerekçe göstermişler. Birincisi vakfın amacının kalmadığını, ikincisi bir kuruma (Patrikhane’ye) devredilemeyeceğini.
Vakfın amacının ortadan kalmaması için hiç yoksul Ermeni çocuğunun kalmamış olmaması lazım. Ayrıca cemaat vakıfları, kanuna göre bir kuruma devredilebilir. Benzer başka bir davada bu yönde alınmış Danıştay kararı var” dedi.
Elbeyoğlu, vakfın idaresinin Patrikhane’ye devrinin dolaylı olarak Erzurum ve Sivas’taki malların yönetiminin devri anlamına da geleceğini belirterek “Erzurum Kongresi’nin yapıldığı bina tarihi açıdan önemli” dedi. Erzurum Kongresi 1919’da Mustafa Kemal Başkanlığı’nda Sanasaryan Vakfı’na ait okulda yapılmıştı. 1924’te yanan bina yeniden yapılmış, bir salonu “Atatürk ve Erzurum Kongresi Müzesi” olarak düzenlenmişti.
İstanbul Ermeni Patrikliği Ocak ayında da, bir dönem İstanbul Emniyet Müdürlüğü olarak kullanılan işkenceleriyle ünlü “Sansaryan Han” olarak bilinen binanın iadesi için dava açmış, mahkeme Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yönetiminde bulunan bina için tedbir kararı almıştı. Bu gelişmenin ardından Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem sert bir açıklama yaparak, “Bunlar vakfın bizatihi kendisine itiraz etmiyorlar, bir gayrimenkulüne itiraz ediyorlar (…) tamamen “biz buradan ne koparırıza yönelik bir çaba” demişti.
Patrikliğin 13 martta açtığı dava “vakfın kendisine itiraz” anlamına gelirken, Elbeyoğlu Sansaryan Han’ın iadesi için açıklanan davada, vakfın idaresine el konduğu kararını öğrendiklerini, bu kararın bugüne kadar Patrikliğe tebliğ edilmemiş, şimdi bu kararın iptali için başvurmuş olduklarını söyledi. Elbeyoğlu “Hem Sansaryan Han, hem Vakfın idaresi için açtığımız davanın İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeden, iç hukukta düzeleceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.
            Tuğba Tekerek/Taraf

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: