İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Vekiller ‘Osmanlı Dönemindeki Soykırımlar’ Tasarısını Reddetti

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com

Ermenistan Parlamentosu, Pazartesi günü Miras partisi tarafından gündeme getirilen ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Pontus Rum, Asuri ve diğer etnik unsurların sözde soykırımlarını kınayan yasa tasarısını görüşmeyi reddetti.

 Ermeni Parlamentosunda sadece Miras Partisi ve Taşnak Parti vekillerinin oluşturduğu 17 kişilik vekil grubunun tasarının görüşülmesi yönünde oy kullandığı oylamada, iktidar partisi Ermenistan Cumhuriyetçi Parti ve diğer partiler öneriye destek vermedi.
ArmeniaNow.com tarafından yayınlanan habere göre öneriyi değerlendiren Cumhuriyetçi Partili yetkili Galust Sahakyan, halihazırda böyle bir yasa tasarısı için siyasi gereklilik bulunmadığını söyledi. Böylesine bir tasarı öncesinde Ermenistan’daki azınlıkların görüşünün alınması gerektiğini söyleyen Sahakyan, Ermenistan yönetiminin Osmanlı döneminde katliama uğradıklarını iddia ettiği halklara saygı duyduğunu ve bu “katliamları” kınadığını söyledi.
Tasarıyı destekleyen vekiller ise iktidar partisinin Türk yöneticilerin etkisi altında hareket ettiklerini öne sürerek Türk-Ermeni protokollerinin halen gündemde ve etkin olduğunu iddia etti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: