İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lazlar, dillerinin yok olmaması için mücadele ediyor

Lazca eğitim talebiyle gündeme gelen SİMA Laz Kültür ve Dayanışma Vakfı, TBMM’ye sunduğu anayasa taslağında pozitif ayrımcılık talep etti… Anayasa taslağında, bu pozitif yükümlülüklerin hayata geçirilmesi için değiştirilen yer isimlerinin iade edilmesi, Lazca ve Anadolu’da konuşulan diğer dillerin ilköğretim ve üniversitelerde seçimlik ders olarak okutulması, Laz Dili ve Edebiyatı Enstitüleri açılması, TRT’de Lazca yayın yapılması da yer aldı.


***
Rifat Başaran
Lazlar, dillerinin yok olmaması için mücadele ediyor
 Lazca eğitim talebiyle gündeme gelen SİMA Laz Kültür ve Dayanışma Vakfı, TBMM’ye sunduğu anayasa taslağında pozitif ayrımcılık talep etti.
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde kurulan alt komisyonlar sivil toplum örgütlerinin önerilerini almaya devam ediyor. Rum, Ermeni, Kürt ve Süryanilerin ardından Lazlar da anayasa taslağını sunarak, “1800 yıldır bu topraklardayız. Biz de söz sahibi olmak istiyoruz” dedi. Taslakta, anayasanın 3. maddesindeki ‘milletin bölünmezliği’ vurgusunun kaldırılması istendi. Bunun gerekçesi ise “Ülkenin ve devletin bölünmezliği biz Lazlarca da savunulan bir ilkedir. Ancak neredeyse dünyanın hiçbir ülkesinde homojen bir topluluğun olmadığı gerçeği düşünüldüğünde, bu hükmün, ülkemizde var olan etnik çeşitliliğin inkârını işaret ettiği söylenebilir” denildi.
Taslakta, Hrant Dink örneğinin, Türkiye’de azınlık olmanın getirdiği zorlukları yansıttığı ifade edildi. Anayasa taslağında, bu pozitif yükümlülüklerin hayata geçirilmesi için değiştirilen yer isimlerinin iade edilmesi, Lazca ve Anadolu’da konuşulan diğer dillerin ilköğretim ve üniversitelerde seçimlik ders olarak okutulması, Laz Dili ve Edebiyatı Enstitüleri açılması, TRT’de Lazca yayın yapılması da yer aldı.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: