İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çanakkale’de Ermeniler de savaştı

Tarihçi-yazar Volkan Şenel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı arşivlerinden Kocaeli’den Çanakkale Savaşı’na katılan Ermeni asıllı 3 Osmanlı vatandaşının kimlik bilgisine ulaştığını söyledi. Savaşta hayatını kaybeden 3 Ermeni’nin gönüllü olarak savaştığının bilindiğini belirtti.


********
Tarihçi-yazar Volkan Şenel, Çanakkale Savaşı’na katılan Ermeni asıllı 3 Osmanlı vatandaşının kimlik bilgisine ulaştığını söyledi.
Tarihçi-yazar Volkan Şenel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı arşivlerinden Kocaeli’den Çanakkale Savaşı’na katılan Ermeni asıllı 3 Osmanlı vatandaşının kimlik bilgisine ulaştığını söyledi.
Savaşta hayatını kaybeden 3 Ermeni’nin gönüllü olarak savaştığının bilindiğini belirten Şenel, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Osmanlı İmparatorluğu’nda gayri Müslimler için zorunlu askerlik yoktu ancak bu kişiler gönüllü ve özel görevli olarak bölgeye gitti. Bunun yanında bu kişiler, özellikle tercümanlık faaliyetlerinde kullanılmıştır. Teknik konularda da bu kişilerden yardım alınmıştır. Bu nedenle yıllarca birlikte yaşamış Ermeni ve Türk vatandaşların birbirlerini daha iyi anlamaları konusunda Çanakkale Savaşı’ndan çıkarılacak çok sayıda dersin olduğunu düşünüyorum.”
AA – Murat Yolcu

Yorumlar kapatıldı.