İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ayrımcı kitaba inceleme başlatıldı

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Yunus Zeyrek imzalı Ermeni sorununu konu edinen “Bu Dosyayı Kaldırıyorum” kitabını Kartal’da bulunan liselere ücretsiz olarak dağıttığı ortaya çıkmıştı.

İstanbul’un Kartal ilçesinde liselerde ücretsiz olarak dağıtılan ve ırkçı ifadeler içeren Yunus Zeyrek imzalı “Bu Dosyayı Kaldırıyorum” adlı kitap hakkında inceleme başlatıldı.

Kitapta Ermeni sorunuyla ilgili kalem oynatan pek çok isim açıktan hedef gösteriliyor ve her sayfasında ırkçı ifadeler yer alıyordu.

Ece Temelkuran, Orhan Pamuk, Can Dündar gibi daha pek çok ismin yazılarından parçalar alarak ırkçı ve ayrımcı ifadeler kullanan yazar “Ermeni kardeşlerimden özür diliyorum’ kampanyasına katılan isimleri de tek tek yazarak pek çok yazar ve gazeteciyi “İçimizdeki şeytan”, “Gizli Ermeni”, “Kansız”, “Soysuz” ve “Zıpçıktı”, “Besleme kalem takımı” tanımlıyor ve hedef gösteriyordu.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü talimatıyla Kartal’daki liselere gönderilen kitapların, edebiyat ve tarih öğretmenlerine 10’ar tane dağıtıldığı ve kitapları alan öğretmenlerin de seçtikleri öğrencilere imza karşılığı kitapları ücretsiz verdikleri belirtiliyor.

Bakanlık inceleme başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı ise, bakanlığın talimatı olmadan dağıtılan bir kitapla ilgili inceleme başlattı.

Bakanlık, Kartal Kaymakamlığının talebi üzerine okullara dağıtılan kitapla ilgili basında yer alan haberler nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Yunus Zeyrek tarafından kaleme alınan “Bu Dosyayı Kaldırıyorum” adlı 376 sayfalık kitap, 1981 ve 1984 yıllarında Kültür Bakanlığı, 2001 yılında da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basıldı.

Daha sonra Payda Yayıncılık tarafından 2007 yılında birinci baskısı yapılan kitabın, 18 Nisan 2011 tarihinde yapılan ikinci baskısı Kartal Kaymakamlığınca ilçesindeki okullara dağıtıldı.

Bakanlıkça yapılan inceleme sonucunda söz konusu kitapta Bakanlık yayınlarından farklı olarak, “özellikle Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından basında yer alan haberlerden sonra kaleme alınan yazılar, yazışmalar ve polemiklere” yer verildi.

MEB’den yapılan açıklama şöyle: “Kitabın son baskılarında yer alan bu bölümlerde konunun kin, nefret ve düşmanlık gibi polemik seviyesinde ele alındığı görülmektedir. Dolayısıyla genel olarak kitabın içeriğinin çocukların zihninde olumsuz etki yapacağı
değerlendirilmiştir. Kitapta, olumsuz yargı oluşturacak ve yakışık almayan ilmi, edebi ve estetik yönden tasvip edilmeyecek kelime ve cümleler de mevcuttur. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığının talimatı olmadan dağıtılan kitapların, dağıtımının durdurulmasına, konuyla ilgili sorumlular hakkında inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.”  

http://gundem.milliyet.com.tr/ayrimci-kitaba-inceleme-baslatildi/gundem/gundemdetay/09.03.2012/1513161/default.htm

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: