İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni uzman: Rusya seçim sonuçları Dağlık Karabağ sorununda Moskova’nın tutumu üzerinde etkili olmaz

Mart 05, 2012 | 12:28
Siyaset bilimci, Kafkasya Enstitüsü direktörü Aleksandr İskandaryan, Vladimir Putin’in iktidara geri dönüşünün Dağlık Karabağ’a yönelik Moskova’nın sahip olduğu tutumda değişikliğe sebep olmayacağı kanaatinde. Açıklama bugün 5 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında İskandaryan’dan geldi.

″Ben Medvedev’in herhangi bir konuda bağımsız görüşü olduğunu zannedenler safında olmadığımdan, bu sebeple de herhangi birşeyin değişeceğine inanmıyorum. Medvedev gününde de, seçimlerden önce ve şimdi olduğu gibi kararlar aynı yerde alınıyordu″ diyen uzmana göre iç sorunlardan hareketle Moskova’nın her halukarda Ermenistan’a olduğu gibi Azerbaycan’a yönelik ilgi vektörünü azaltmak durumunda kalacağını kaydetti.

İskandaryan ″Burada söz konusu olan vektör değişikliği değil, vektörde kesintidir. Rusya siyasetini birden değiştirmez″ dedi.

Rusya seçim sonuçlarının Ermenistan’da beklenen parlamento seçimlerine ve eski cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın bundan sonraki siyasi kariyerine etkisine ilişkin olarak Aleksandr İskandaryan ″masa altında oturan ve Kremlin’e farklı tellerle bağlı insanlara ilişkin deha görüşleri ″ espriyle karşıladığını ifade etti. Uzmaın kanaatince Rusya seçimlerinin Ermenistan parlamento seçimlerinde hiçbir doğrudan etkiye sahip olamıyacağını belirterek ″Rusya’nın ne Ermenistan Parlamento seçimlerine ne de Koçaryan için zamanı var″ dedi.

İskandaryan, Ermenistan üzerindeki etkinin Rusya’nın kendi sorunları üzerine daha fazla odaklanması olacağını, bunun tüm BDT ülkeleriyle ilişkileri üzerinde etkisini hissetireceğini belirtti. Uzman buna örnek olarak İran yönündeki demiryolu ve mükleer santral projelerini andı.

http://news.am/tur/news/95971.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: