İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zori Balayan Kimdir?

Onur Yaymaz, Radikal’deki köşe yazısında yer verdiği Zori Balayan’a ile ilgili bir dezenformasyona dayalı yanlış bilgiyi kişisel sitesindeki yazıyla düzeltiyor.

Zori Balayan Kimdir?
Mart 1, 2012

Dün değil evvelsi gün Radikal’in internet baskısında yayımlanan yazımla ilgili küçük bir ekleme yapma gereğini, yazarlık namusu adına şart görüyorum.

Önce yazının linkini vereyim. Hepimiz P.çiz

Daha sonra ekleyeceğim nota gelelim, şöyle buyrun:

Söz konusu olan kahramanlık olduğu vakit her şey inandırıcıdır. Oysa ki kahramanlık da ırk gibi vahim bir durumdur. Hepimiz P.çiz başlıklı yazımda Zori Balayan’a ait olduğunu öğrendiğim Ruhumuzun Canlanması adlı kitaptan bahsetmiştim. Kaynağım Kanal 7’deki bir TV programının YouTube bağlantısıydı: http://t.co/Qseoj1RM 

Derdim bir Ermeni faşistinin başka birine kahramanlık diye anlattığı şeyin, mağdur tarafından algılanışındaki acıyı ortaya koymaktı. Roller değiştiği vakit övünülen kahramanlık ezilen taraftan nasıl görünüyordu acaba? Faşizmin anlatısındaki rol değişimi. Trajik olan buydu. Milliyetçilik duygusu çabucak hain üretmeye ayarlıdır. Gelgelelim tarih çoğu zaman galiplere yönelik kötü yazılmış bir propagandadır.

Tabii ki bir kanalın haber bülteninde, Azeri doktor Mübariz Allahverdiyev’in “vardır” dediği bir kitabı daha etraflıca araştırmalıydım. Türkiye’de çoğu medya organının doğru söylediği tek şeyin günün tarihi ya da saat bilgisi olduğunu unutmuş, hikâyeyi yapmak istediğim şeye uygun bularak alıntılamıştım. Fakat sonuçta kim olursa olsun Zori Balayan hakkında bildiğimi, bulduğumu söylemek zorundayım. Yazarlık namusudur!

Yazar, böyle bir iftirada bulunmak insan haklarına aykırıdır diyerek okuduğunuz alıntıyı bizzat reddetmiştir. Allahverdiyev’den sonra kitabı “dünya gözüyle gören” ikinci kişi, Avrupa Parlamenterler Asamblesi’nde yukarıda geçtiğim alıntıyı yapan Azeri milletvekili Ganire Paşayeva’dır. Ona da zaten topluluk tarafından kınama cezası verilmiştir. Raporları burada:

http://www.assembly.coe.int/Mainf.asp?link=/Documents/WorkingDocs/Doc09/EDOC12059.htm

Buradan da Balayan ve kitapla ilgili Asamble’de konuşulanlara erişmek mümkün:

http://www.assembly.coe.int/Search/Default.aspx?codelangue=en-US#&&/wEXAQUBcwUMem9yaSBiYWxheWFukv3rG3yoFYmcLIcEp4AhpHANUDw=

Yine bir Azeri haber ajansının sitesinde kitabın yayımlandığına dair cümleler geçiyor. Siteye göre kitap 1996’da yayımlanmış: http://www.aze.az/news_zori_balayan_rasskazal_5189.html Burada kitabın yayımlanışının APA tarafından rapor edildiği anlatılıyor. APA bülteni: http://en.apa.az/news.php?id=20663

Kitaba dair koca internet uzayında bulunabilen tek sayfa Google Translate marifetiyle elde edilmiş görünüyor: http://www.turkishpress.de/sites/default/files/users/user1/zory%20balayan.png Balayan’ın “deadshit” diyemeyecek kadar Ermenice bilmediğini iddia edemeyiz değil mi?

Ayrıca kapağını, künyesini internette bulamadığım kitaba dair Ermenistan Dışişleri Bakanlığı resmi bildiri yayımlayarak dezenformasyon vurgusu yapmış: http://www.aysor.am/en/news/2009/12/25/pn/

Resmi ağızlara hayatım boyunca inanmadım fakat resmi olmayan bir kurum da kitabı yalanlıyor: http://www.panarmenian.net/eng/society/news/18301/

Bu minval üzere Balayan’ın böyle bir kitabı olmadığını söyleyeceğim. Zira internetin en büyük bibliyografya sitesi http://www.bibme.org/ adresine Zori Balayan yazdığınızda da söz konusu kitap bulunamıyor. Tarafsız bir veritabanıdır.

Dediğim gibi, derdim herhangi bir katliamı çift yönlü düşünebilmeyi sağlamaktı. Arada, bir yazarın yazmadığı bir şeyi yazmış gibi göstermiş olmak istemem. Bu notu düşmek zorundayım.

Zira kalem, yazandan bir gün hesap sorar.

http://onurcaymaz.com/genel/zori-balayan-kimdir

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: