İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TC İçişleri Bakanlığı – Basın Açıklaması

İçişleri Bakanlığının 26.02.2012 tarihinde yapılan mitinglerle ilgili resmi açıklamasını aktarıyoruz.

T.C.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

BASIN AÇIKLAMASI

NO: 2012/20

ANKARA – ( 29.02.2012 )- Bazı basın yayın organlarında, 26 Şubat tarihinde, başta İstanbul Taksim Meydanı olmak üzere, ülkemizin pek çok yerinde yoğun katılımlarla gerçekleştirilen ve çeşitli sivil toplum örgütlerince düzenlenen,“Hocalı Katliamını Te’lin Mitingi”nde yapılan konuşma ve açılan bazı pankartlarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.
Hocalı Katliamını Te’lin Mitingleri,  sivil toplum örgütlerince oluşturulan komitelerce düzenlenmiş olup, bu mitinglerin organizasyonunda, hiçbir siyasi partinin destek veya katkısı bulunmamaktadır.
Mitinglere katılan binlerce vatandaşımızın ortak amacı, 20 yıl önce yaşanan, çocuk, kadın, yaşlı demeksizin, 613 masum ve savunmasız insanın hunharca katledildiği, Hocalı Katliamını lanetlemek ve te’lin etmektir. Sadece mitinge katılanlar değil, milletimizin her bir ferdi bu katliamı lanetlemektedir.
Ancak, mitingde bazı provakatif gruplarca taşınan, mitingin amacına ve ruhuna aykırı, mitinge gölge düşüren bazı pankart, söz ve davranışların hiçbir şekilde tasvip edilmesi mümkün değildir.
Bu kişi ve gruplarla ilgili gerekli yasal takip, ilgili merciler tarafından yerine getirilmekte olup, İstanbul Valiliğince bu şahısların kimlik ve adres tespit çalışmaları devam etmektedir.
İstanbul-Taksim’de düzenlenen bu anlamlı mitinge, Türkiye Cumhuriyetinin İçişleri Bakanının, katılımı da, bu katliamın te’lin edilmesi amacından başka bir maksat taşımamaktadır. Mitingde İçişleri Bakanı tarafından yapılan konuşma, çarpıtılarak ve amacından saptırılarak, konuşmanın bütünü yerine, sadece bazı kısımların öne çıkartılması suretiyle söylenmemiş sözler ve kastedilmemiş anlamlar yüklemektedir.
Yapılan konuşmada, Hocalı katliamı ile ilgili hesabın sorulacağı belirtilmiş, ancak bunun da, adaletle, insafla, hukuk yoluyla takip edileceği özellikle vurgulanmıştır.
Ancak, İçişleri Bakanının konuşmasında ifade edilen bu düşünceler, bütünlüğünden koparılarak ve hiç kimsenin de tasvip etmediği bazı pankartlarla birleştirilerek bir karalama kampanyasına dönüştürülmüş, hatta hakaret seviyesine inilmiştir. Bu yayınlarla ilgili hukuki yollara başvurulmuştur.
Türkiye’de, her vatandaşın hakkı ve hukuku güvence altındadır. Her vatandaşımız, etnik kimliğine, diline, inancına bakılmaksızın, birinci sınıf vatandaştır.
Milletimiz, elbette Hocalı Katliamını ve benzeri katliamları unutmayacak ve şehit olan masum kardeşlerimizin acısını hissetmeye ve yasını tutmaya da devam edecektir.
Bakanlığımız, her zaman hakkı,  hukuku, barışı savunmaya devam edecek, her türlü nefret söylemlerinin ve ayrımcılığın da kesin olarak karşısında olacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

http://www.icisleri.gov.tr/default.icisleri_2.aspx?id=7328

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: