İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsrail soykırım iddialarını tanımayacak

İddiaya göre Likud Partisi üyeleri tasarıyı tanımaktan yana, “İsrail Evimiz” partisi üyeleri ise karşı çıkıyor. “İsrail Evimiz” partisinden üyelerin, konunun komitede ele alınmasının bile Azeriler ile ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini söyledikleri kaydedildi. Ayalon ise, “Knesset’in soykırımı tanımasının şansı yok. Azerbaycan ile ilişkilerimizi bozmayız. Azerbaycan İslam dünyasındaki stratejik ortağımız. 100 yıl önce olan olaylar için bunu bozamayız” dedi. Bakan Yardımcısı Ayalon, popülist kararlara karşı olduğunu ve uygunsuz davranışları kabul etmeyeceğini söyledi. İsrail’in çok yakın ilişkiler içinde olduğu Azerbaycan’da, İran’ı izlemek için kapsamlı bir istihbarat ağı oluşturduğu ifade ediliyor.

*************
Türkiye’nin eski Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u İsrail Dışişleri Bakanlığı’nda alçak koltuğa oturtarak uluslararası krize neden olan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon “İsrail’in soykırımı tanıma şansı yok” dedi
28 Kasım 2011 Pazartesi, 09:31:41
 
Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliğin tırmanmasında önemli bir rolü bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, İsrail parlamentosu Knesset’in Ermeni soykırımı iddialarını tanımayacağını söyledi. İsrail, Azerbaycan ile stratejik ilişkilerini bozmak istemiyor.
Bir Ermeni haber sitesi, Knesset’in “Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi”nin aralık başında Ermeni soykırım iddialarını ele alacağını bildirdi. Ancak, koalisyonda yer alan partilerin farklı görüşlere sahip olduğuna dikkat çekildi. İddiaya göre Likud Partisi üyeleri tasarıyı tanımaktan yana, “İsrail Evimiz” partisi üyeleri ise karşı çıkıyor. “İsrail Evimiz” partisinden üyelerin, konunun komitede ele alınmasının bile Azeriler ile ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini söyledikleri kaydedildi. Ayalon ise, “Knesset’in soykırımı tanımasının şansı yok. Azerbaycan ile ilişkilerimizi bozmayız. Azerbaycan İslam dünyasındaki stratejik ortağımız. 100 yıl önce olan olaylar için bunu bozamayız” dedi. Bakan Yardımcısı Ayalon, popülist kararlara karşı olduğunu ve uygunsuz davranışları kabul etmeyeceğini söyledi. İsrail’in çok yakın ilişkiler içinde olduğu Azerbaycan’da, İran’ı izlemek için kapsamlı bir istihbarat ağı oluşturduğu ifade ediliyor.
GAZETE HABERÜRK

Yorumlar kapatıldı.