İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arat Dink ve arkadaşları: Sayın Başbakan size de yazıklar olsun!

Arat Dink, Garo Paylan, Hayko Bağdat, Markar Esayan ve Tatyos Bebek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni Diyasporası”yla ilgili sözlerini bir açıklamayla kınadı… “Biz aşağıda imzası olanlar, iktidara sahip olan veya onun en yakın alternatifine bu tarihi süreçte belirtmek isteriz ki; peşine düştüğünüz itibar ancak insanlığın yaşamına, çocuklarımızın geleceğine, geçmişimizin huzuruna, katledilenlerin onuruna temas ederse kıymetlidir. Ermeni’ye benzeyenin değil, bilakis Ermeni olanın bu topraklarda eşit, mutlu ve onurlu bir yaşam sürdürebileceği bir siyasi üslup istiyoruz. Bir halkın adının anons edilme biçiminin Trabzon Pelitli’de nasıl tınladığını bir düşünün. Irkçılığın, ayrımcılığın normalleşerek görünmez hale geldiği, ‘dil sürçmesi’ gibi bile algılanmadığı bir iklimde kocaman bir suç işleniyor. Bu suç sizindir.”

**********************
Başbakan ve Kılıçdaroğlu’nun Ermeni Diasporası polemiğine tepki gösterdiler
25 Kasım 2011 Cuma 19:15
Arat Dink ve bir grup Ermeni aydın, Dersim Katliamı için Başbakan Erdoğan’ın yaptığı özür konuşmasında “bana Ermeni diasporasıyla aynı yerde diyenin alnını karışlarım” sözlerini ortak bir açıklamayla kınadılar.
Arat Dink, Garo Paylan, Hayko Bağdat, Markar Esayan ve Tatyos Bebek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni Diyasporası”yla ilgili sözlerini bir açıklamayla kınadı.
Erdoğan 23 Kasım’da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda aynı konuşmada Dersim Katliamı’nı kabul edip özür dilerken Ermeni diasporasıyla ilgili ”Sen beni gelip Ermeni Diasporası ile aynı yere oturtmaya kalkıyorsun. Sana yazıklar olsun… Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Tayyip Erdoğan’ı, Ermeni Diasporası ile aynı yere oturtacak olanın alnını karışlarım. Haddini bileceksin” demişti.
Başbakan, bu sözleri Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun  “Başbakan benim üzerimden bölücülük yapıyor. Evet, Dersimli ailenin çocuğuyum. Bu ulusun çocuğuyum. Dersimliyim. Başbakanı’nın zihin haritası Ermeni diasporasının zihin haritası ile aynı. Dersim ’den de Dersimliden de sana ekmek yok. Başka kapıya Sayın Başbakan” sözlerine yanıt olarak söylemişti.
Arat Dink ve arkadaşlarının “PARTİNİN İTİBARI, DEVLETİN İTİBARI, İNSANLIĞIN İMTİHANI” başlıklı ortak imzalı bildirisi şöyle:
“CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün’ün Dersim katliamıyla ilgili ‘CHP’nin katliamın faili, Atatürk’ün de gözlemcisi olduğu’ beyanı başta Dersimli lider Sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm ilgili çevrelerde ‘infial’ yarattı.
Partinin ve Atatürk’ün itibarını korumak ve kollamakla başlayan süreç, ‘bunlardan bahsedenlerin asıl niyetinin ne olduğunu faş etmeye’ ve en nihayetinde gözümüzün içine baka baka yalan söylemeye kadar uzandı.
Anlaşılan o ki kolay kolay teslim edilmeyecek olan partinin ve devletin itibarı, binlerce sivil Anadolu insanının bir mezbahada katledilir gibi yok edilmesinden, yüzümüz kızarmadan detaylarını konuşamayacağımız bir zulmün insanlığımıza bıraktığı utanç duygusundan daha güçlü ve daha gerçektir.
Üstelik bu acıyı konuşmaktan men ettikleri gibi, yakında Ermeni Diasporası gibi davranma ihtimalinin hükümeti bekleyen istikbal olduğu korkusunu da bir anda salıverdiler üstümüze.
 Yazıklar olsun.
 Sayın Başbakan yakın tarihimizde iz bırakacak bir çıkışla katliam hakkında tartışılmaz deliller sundu ve devlette devamlılık vardır düsturu ile özür diledi.
 Açıkçası hepimizi heyecanlandıran bir çıkıştı.
 Maalesef heyecanımız kursağımızda kaldı.
 Çünkü hemen ardından kendisine yapılmış ‘çok ağır hakarete’ istinaden ekledi:
 ‘Ermeni Diasporasına benzetenin alnını karışlarım.’
 Mealini şöyle okuyoruz;
 İç siyasette yeri geldi, cinayetlerden cinayet beğendik, ölülerimizden birine uygun mezar yaptık. Fakat Ermeni’nin ölüsüne dua etmek sadece bizi değil, devletin itibarını da aşındırır.
 Bu topraklarda sığdıramadığımız, dünyanın dört bir tarafına dağılmak zorunda bırakılan Malatyalı, Sivaslı, Dersimli, Bursalı, Diyarbakırlı Anadolu çocuklarının siluetine benzetilmek küfürdür, kafirdir.
 Biz aşağıda imzası olanlar, iktidara sahip olan veya onun en yakın alternatifine bu tarihi süreçte belirtmek isteriz ki; peşine düştüğünüz itibar ancak insanlığın yaşamına, çocuklarımızın geleceğine, geçmişimizin huzuruna, katledilenlerin onuruna temas ederse kıymetlidir.
 Ermeni’ye benzeyenin değil, bilakis Ermeni olanın bu topraklarda eşit, mutlu ve onurlu bir yaşam sürdürebileceği bir siyasi üslup istiyoruz.
 Bir halkın adının anons edilme biçiminin Trabzon Pelitli’de nasıl tınladığını bir düşünün.
 Irkçılığın, ayrımcılığın normalleşerek görünmez hale geldiği, ‘dil sürçmesi’ gibi bile algılanmadığı bir iklimde kocaman bir suç işleniyor.
 Bu suç sizindir.
 Yakın tarihimizde usulüne göre gömülmemiş yüz binlerce insanın failleri ile kurduğunuz bağın üzerinize yapışmış edası, yakın geleceğimiz için en büyük tehdittir.”

http://www.demokrathaber.net/guncel/arat-dink-ve-arkadaslari-sayin-basbakan-size-de-yaziklar-olsun-h5215.html

Yorumlar kapatıldı.