İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Edward Nalbandyan,Davutoğlu’nu bilgisizlikle itham etti

Emeni Soykırımının uluslararası tanınması sürecine ilişkin gazetecinin sorusuna yanıt olarak Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan,  ″1915 yılına ilişkin Tarihçiler Komisyonu kurulmasına yönelik Türkiye Dışişleri Bakanının beyanatları, fiilen, Fransa ve diğer birçok ülke ve uluslararası kurum tarafından Ermeni Soykırımının tanınması gerçeğini şüphe altına düşürme çabasıdır. Bu hakkında Fransa cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy’nin Ermenistan’da eşdeğer beyanatta bulunduğu inkar siyasetinin devamından başka bir şey değildir.″ dedi.

Ermenistan üst düzey yönetim çevreleri Ermeni Soykırmı gerçeği veya Ermeni Soykırımının uluslararası tanınması ve kınanmasının öneminin  asla şüphe altına alınmadığı ve alınamayacağına ilişkin defalarca beyanatta bulundular. Açıklama Hollanda’nın tanınmış «De Volkskrant» gazetesine Lahey’de açıklaması yanısıra bir röportaj da veren Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan’dan geldi. Emeni Soykırımının uluslararası tanınması sürecine ilişkin gazetecinin sorusuna yanıt olarak Dışişleri Bakanı ″1915 yılına ilişkin Tarihçiler Komisyonu kurulmasına yönelik Türkiye Dışişleri Bakanının beyanatları, fiilen, Fransa ve diğer birçok ülke ve uluslararası kurum tarafından Ermeni Soykırımının tanınması gerçeğini şüphe altına düşürme çabasıdır. Bu hakkında Fransa cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy’nin Ermenistan’da eşdeğer beyanatta bulunduğu inkar siyasetinin devamından başka birşey değildir.″ dedi.
Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 2005 yılında Ermenistan cumhurbaşkanına hitaben Türkiye başbakanı Erdoğan’ın mektubuna yanıt verilmediğine ilişkin iddialar konusunda Nalbandyan şunları kaydetti: ″Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın yanıt mektubunun yollandığı ve 25 Nisan 2005’te kamuoyuna açıklandığını belirtmek gerek. Hem uluslararası toplum hem de Türkiye’de bu mektubun içeriğine ilişkin çok iyi bilmekteler, belki de birkaç istisna dışında ki Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasından bu sonuca ulaşmak mümkün.″
 News from Armenia – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.