İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Zarakolu derhal serbest bırakılmalıdır’

Stockholm’da bir grup Süryani yazar, aydın, iş sahibi ve emekçinin imzasını taşıyan bir bildiri yayınlandı. BDP Mardin Milletvekili Erol Dora’nın da imzacısı olduğu bildiride “Başta Sayın Ragıp Zarakolu ve Prof. Dr. Büşra Ersanlı olmak üzere bütün aydın, akademisyen, yazar, gazeteci ve politikacıların tutuklanmasını protesto ediyor ve derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz” denildi.

Bildiride AKP Hükümetinin “Son yıllarda Kürt politikacılara, sosyalistlere ve gazetecilere karşı bir susturma politikası” uyguladığı, bu baskının aydın ve akademisyenlere yöneldiği kaydedildi. Açıklamada; “Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Belge Yayınları Sahibi Ragıp Zarakolu’nun tutuklanması, artık ülkemizdeki aydınların da hedefte olduğunu göstermektedir. Bugün iktidarda olan hükümet, toplumun bütün nefes damarlarını böylece kapatmaya çalışarak, kendisini eleştiren, silahların susmasını isteyen, barış ve insan hakları için mücadele eden her girişimi bu tür tutuklamalarla susturacağını açıkça ilan etmiştir. Türkiye böylece gazeteciler, akademisyenler, yazarlar ve politikacıların hapse atıldığı bir açık cezaevine dönüştürülmüştür” denildi.
Gazetemizin de köşe yazarı olan Zarakolu’nun, “Yıllardır insan hakları için, silahların susması ve barış için  yazılar yazmış, bu konuda üstüne düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye çaba göstermiştir. Belge Yayınları olarak Sayın Zarakolu, halkların soykırım gibi tarihte uğradıkları haksızlıkları gün yüzüne çıkarmak için cesur yayınlar yapmıştır. Bu girişimiyle Zarakolu, hem ülke içinde hem de ülke dışında halkların büyük sevgisini kazanmıştır” denilerek, böyle bir yazar ve aydını, “Şiddet yanlısı örgüt üyeliği ile” suçlamanın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği belirtildi.
VEKİLLER DE İMZALADI
İmzacılar arasında; BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, İsveç Milletvekili Yılmaz Kerimo, Hollanda İşçi Partisi Amsterdam Eyalet Milletvekili Attiya Gamri gibi milletvekillerinin yanı sıra, Mezo-Der Başkanı, gazeteci, öğretmen, psikolog, yazar, doktor, siyasal bilimci, milletvekili, öğretim üyesi, iktisatçı ve mühendis gibi farklı alanlardan isimler bulunuyor.
(STOCKHOLM)

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: