İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fisk: Türkiye Ermeni soykırımını tanımalı

İthaki Yayınları’nın davetlisi olarak İstanbul’da bulunan İngiliz Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Nahda Network tarafından düzenlenen “Sıradan Kahramanların Sıradışı Devrimleri” toplantısının ikinci gün açılış konuşmasını yaptı. Robert Fisk, Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekti. Türkiye’ye Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısında bulundu.

İstanbul’da bulunan saygın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Türkiye’ye, Ermeni soykırımını tanıması çağrısında bulundu.
  
İSTANBUL- İthaki Yayınları’nın davetlisi olarak İstanbul’da bulunan İngiliz Independent gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Nahda Network tarafından düzenlenen “Sıradan Kahramanların Sıra dışı Devrimleri” toplantısının ikinci gün açılış konuşmasını yaptı.
Robert Fisk, Türkiye’deki insan hakları ihlalerine dikkat çekti. Türkiye’ye Ermeni Soykırımı’nı tanıma çağrısında bulundu. Fisk, Türkiye’de basının özgür olmadığını kaydetti. TCK’nın 301. maddesine ve Hrant Dink’in katledilmesine tepki gösterdi.
‘ARAP COĞRAFYASI UZUN ZAMANDIR ISINIYOR’
Fisk, Arap Baharı yerine Arap Uyanışı demeyi tercih ettiğini belirtti. Söz konusu uyanışın Tunus’ta, işsiz Muhammed Bouzizi’nin kendisini yakmasıyla başlamadığını söyleyen Fisk, şöyle konuştu: “Arap halklarında bir duygu patlaması oldu, uyanışı başlatan bu oldu. 2005 yılında Lübnan’da Beyrut Meydanı’ndaydılar. 2009’da seçimlerin ardından Ahmedinejad’ı protesto etmek için sokaklara döküldüler. 2006’da Mısır Mahala’da pamuk işçileri greve çıktı ve polisle çatıştı.”
‘GENÇ KUŞAK EĞİTİMLİ’
Robert Fisk, Mahala’da yaşayanların 2011’de de sokağa ilk dökülenlerden olduğunu hatırlattı. Mısır ve Tunus’taki işçi sınıfı ve sendikal harekete dikkat çeken Fisk, sosyal medyanın, Tahran, Beyrut eylemlerinin tetikleyici rolüne işaret etti. Robert Fisk, eylemlerin ani ve bireysel çıkışlar olmadığını ifade etti. Fisk, isyanları, yeni genç kuşağın eğitim düzeyinin artışı ve diğer ülkelerle iletişim ve ulaşımın artmasına bağladı. Robert Fisk, “Ortadoğu’da yeni bir uyanış, yeni bir farkındalık var” diye konuştu.
FİSK, ABD’Yİ VE İSRAİL’İ ELEŞTİRDİ
İsrail, ABD ve diktatörleri eleştiren Robert Fisk, “Korkunuzu kaybettiğinizde hiçbir şekilde geri alamazsınız. Korkunuzu kaybettiğinizde her şey bitmiştir. İsrail ve diktatörler bunu anlamıyorlar” dedi. Amerika’nın Arap coğrafyasında olup bitenleri anlamadığını sözlerine ekledi, Obama’nın Hüsnü Mübarek’e karşı Mısır halkını desteklemesi gerektiğini belirtti.
Fisk, 2. Dünya Savaşı’nın hala sürdüğünü savundu. Batı’nın Arap dünyasıyla ilişkisini ‘çocuklaştırma’ olarak değerlendiren Fisk, “Gelip size demokrasi vermek istiyoruz. Ama adalet vermek istemiyoruz. Finansmanla ilgileniyoruz ama adaletle ilgilenmiyoruz” diye konuştu. Fisk, 2003’teki Irak işgaline ilişkin ise “Eğer Bağdat’ın en büyük ihracat ürünü patates olsa, yine gider miydik? Kesinlikle gitmezdik, bu petrolle ilgiliydi” dedi.
SURİYE ÇOK TARTIŞILDI
Robert Fisk, Suriye’deki gelişmelere ilişkin ise şunları kaydetti: “Suriye’de silahlı bir ayaklanma var. Bu isyancılar kim? Bazıları Türkler tarafından eğitiliyor. Bazı silahlar Lübnan’dan geliyor. Baas Partisi’nin Suriye’de derin kökleri var. Ordu hala dağılmadı ve Esad’ı destekleyen pek çok güç var. Esad, bizim düşündüğümüzden daha güçlü. Tabi, belki de ben hatalıyım. Bundan 1 sene önce, kim Mübarek’in, Kaddafi’nin, Bin Ali’nin gideceğini öngörmüştü ki?”
Fisk, askerlerin muhaliflere yönelik sert tutumunun yanı sıra, muhaliflerin de sert tutum takındığını söyledi.
Fisk, Türkiye’nin Suriye’ye olası müdahalesine ilişkin şunları söyledi: “Eğer Türkiye Suriye’ye müdahale ederse, Irak’ın kuzeyine yönelik bir işgal olursa, Suriye arada oluşacak tampon bölgeye girer mi, Türk ordusunu bombalar mı, bilemem.”
BATILILAR, MÜSLÜMAN TOPRAKLARINA AİT DEĞİL
Fisk, Suriye’ye müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi, “İnsanlar ölüyor diye Suriye’ye girersek çok daha fazla insan ölecek. Irak işgali öncesi böyle söylenmişti. Biz, Haçlı Seferleri’nden beri, atla, tankla, helikopterle sürekli dünyaya bir şey vermeye çalışıyoruz. Müslüman topraklarına ait değiliz. Askerler oradan gitmeli” dedi.
Suriyeli mülteci Omar Al Muqdad’ın Fisk’i Suriye Gizli Servisi’nden para almakla suçlaması salonda tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Yorumlar kapatıldı.