İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Denizli Valisi Abdülkadir Demir’i ziyaret etti.

Pamukkale Hierapolis’te bu yıl inanç turizmine kazandırılan Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus’un mezarı başında düzenlenen ayine katılmak üzere Denizli’de bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Vali Abdülkadir Demir’i makamında ziyaret etti. Ziyarete, İstanbul Rum Patriği 1. Bartholomeos’un yanı sıra İstanbul Adalar Metropoliti Yakovos da katıldı.

Vali Abdülkadir Demir, ziyaretlerinden dolayı misafirlere teşekkür ederek, Denizli’nin antik çağdan bugüne birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi. Pamukkale’nin dünya miras listesinde olduğunu hatırlatan Vali Demir, bölgedeki termal kaynakların önemine dikkat çekerek, antik çağdan bu yana şifa dağıtan bölgenin pek çok önemli konuklarının olduğunu, dolayısıyla Denizli’nin inanç turizmi için de önemli bir merkez olduğunu bildirdi.
Fener Rum Patriği Bartholomeos da, 2000 yılından bu yana Türkiye’de inanç turizmine ayrı bir önem verildiğini, bu çerçevede kendilerinin de ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinle düzenlenen dini içerikli etkinlikte, dünya barışı ve Van depremzedeleri başta olmak üzere dualarını yaptıklarını anlatan Bartholomeos, en iyi hatıralarla Denizli’den ayrılacaklarını ifade etti.
Konuşmaların ardından Vali Abdülkadir Demir, Patrik Bartholomeos’a ziyaretlerinin anısına Çeşm-i Bülbül hediye etti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: