İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Patrik Bartholomeos Van İçin Dua Etti

Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberinde gelen heyet, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus’un Pamukkale’de öldürüldüğü şehitlik tepesindeki kilise kalıntısında ayin yaptı. Bartholomeos, “Van depreminde hayatında kaybedenler için de dua ettik” dedi.

St. Philippus’un öldürüldüğü gün olan 14 Kasım nedeniyle düzenlenen ve iki saat süren ayine, Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Thodoris Tsakiris ile Konsolos Dimitnas Marinis de katıldı. Bartholomeos, Denizli’deki ayin sonunda yaptığı açıklamada, geçen aylarda medyada St. Philippus’un mezarının bulunduğu haberlerini okuduklarını ve bundan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. St. Philippus’un mezarı başında, kilise takviminde kutlandığı günde ayin yapabilmenin kalplerine huzur verdiğini kaydeden Patrik, “Ayinimizi mümkün kılan hükümetimiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği’ne teşekkür ediyoruz. Burada Havari Philippus’un huzur içinde yattığına eminiz. İsa Mesih ve havarilerinin izinden yürüyenlerin bu kutsal mekanı ziyaret etmek hususunda içtenlikle bir arzu beslediklerini biliyoruz. Dileriz, yapılan çalışmalar ilerler, her köşesi ayrı bir güzelliğe sahip ülkemizin bağrında yatan tarihi zenginlik gün ışığına çıkar” dedi.
Van depremlerinde hayatını kaybedenler ve yakınları için de dualar ettiklerini açıklayan Patrik Bartholomeos, “Aziz Philippus’u dualarla anarken, Van depremlerinde hayatını kaybedenler ve yakınları için de dua ettik. Tanrı’dan böyle acılar göstermemesi için şefaat diledik. Hükümetin ve ana muhalefetin de deprem bölgesindeki çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Allah’ın inayeti ve bereketi hepinizin üzerinde olsun” diye konuştu.
Pamukkale Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Francesco D’Andria, Bartholomeos’a Pamukkale kazılarıyla ve Philippus’un mezarının bulunmasıyla ilgili bilgiler verdi.
Patrik Bartholomeos, ayinden sonra Pamukkale travertenlerini gezdi. Burada Vali Yardımcısı İsmail Soykan ve İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz’dan bilgi aldı. Bartholomeos ve beraberindeki heyet İncil’de adı geçen 7 kiliseden birinin bulunduğu Laodikya antik kentini de ziyaret etti. Heyet, Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Celal Şimşek tarafından bilgilendirildi. Bartholomeos, Denizli Valisi Abdülkadir Demir ile Belediye Başkanı AK Parti’li Osman Zolan’ı ziyaret ettikten sonra kentten ayrılacak.
FI,RÇ(AÖ/AAA) – Denizli

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: