İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Varlık Vergisi için özür dileyin

Selçuk YAŞAR
Varlık Vergisi’nin kabulünün 69’uncu yılı nedeniyle dün Haydarpaşa Garı’nda biraraya gelen Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, gazeteci Mihail Vasiliadis, Prof. Serap Yazıcı ve Prof. Ergun Özbudun, hükümeti, o dönem haksızlığa uğrayanlardan özür dilemeye çağırdı.

Geçmişiyle yüzleşebilen ve hesaplaşabilen toplumların saygın toplumlar olduğunu belirten İshak Alaton, “Yaptığımız şey, gelişmiş bir toplum olduğumuzu gösterme çabasıdır. O dönem haciz memurları evimizdeki herşeyi sattılar. Mutfaktaki tencereleri bile. Babam buradan (Haydarpaşa Garı) vergisini ödeyemediği için zorla çalıştırılmak için Aşkale’ye gönderilmişti. Gittiğinde saçları simsiyahtı. Bir yıl sonra döndüğünde saçları bembeyaz olmuştu” dedi.
Babam CHP üyesiydi
11 Kasım 1942’de TBMM’nde kabul edilen Varlık Vergisi’ne ve yarattığı sıkıntılara dikkat çekmek için o dönem vergiyi ödeyemeyenlerin çalıştırılmak üzere trenlerle Aşkale’ye gönderildiği Haydarpaşa Garı’na giden İshak Alaton, şunları dile getirdi: “Geçmişimizle yüzleşmek istiyoruz. Geçmişteki günahlardan arınmak ve huzura varmak için özür dileme erdemini ortaya koyabilmeliyiz. Aynı hataların bir daha yapılmaması için geçmişten ders çıkarılması gerekir. Babam o dönem CHP’nin bir üyesiydi. Şişli’deki halk evinde gençlere ücretsiz Fransızca dersi veriyordu. Varlık Vergisi çıkınca iki farklı vergi dairesinden 16 bin ve 64 bin lira vergi borcu olduğunu öğrenmiş. Vergi borçları için evimizdeki her şeyi sattılar. Sadece üstünü kirli bir battaniye ile örttüğümüz telefonumuz geriye kaldı.”
Oyuncak atımı da aldılar
Türkiye’de 86 yıldır Rumca yayınlanan Apoyevmatini Gazetesinin sahibi ve sorumlu müdürü Mihail Vasiliadis de, şunları anlattı: “Evimize haciz memurları geldiğinde 3.5 yaşındaydım. Yaşadığım korku ve travmadan dolayı eviminin haczedildiğ günü tüm detaylarıyla hatırlıyorum. Babam yatalak olmasına rağmen altındaki karyolayı bile haczettiler. Yasaya göre sadece işyerlerinin kapısı mühürlenebiliyordu. Diş hekimi olan babam evimizin bir odasını muayenehane olarak kullanıyordu. Haciz memuru evdeki bütün eşyaları bu odaya doldurup mühürledi. Oyuncak atımı aldıkları için ağladım ve bir hamal mühürü açıp atı alarak bana verdi. Arkamdan gelen bir el kucağımdaki oyuncak atı hızla çekerek aldı ve odanın içine fırlatıp tekrar kapıyı mühürledi. Bu büyük bir gaddarlıktır. O anı unutamıyorum.”
CHP de özür dilesin
Prof. Serap Yazıcı,  “Umarım ki, zamanın tek partili rejiminin bugünkü temsilcisi CHP, özür diler ve kırık kalpleri onarabilir” dedi. Varlık Vergisi’nin Cumhuriyet tarihi için kara bir sayfa olduğunu belirten Prof. Ergun Özbudun ise, “Bu büyük bir haksızlık ve gaddarlıktır. Böyle bir skandal hiçbir anayasada ve demokraside olamaz” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: