İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İran’da Müşahit Surp Stepanos Ermeni Manastırı çan kulesi restorasyonu sona erdi

Tahran’dan İran Ermeni’si muhabir Vardan Davtyan’ın verdiği habere göre; uzun bşir sessizlik sonrasında 6 Kasım’da tarihi manastırın çanları mesh edildi ve tekrar çalmaya başladı.8. yy Ermeni mimarisi örneği Müşahit Surp Stepanos Ermeni Manastırı, İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinde olup, Çulfa kentinden 12 km. uzaklıkta, Aras nehrinin Güney yakasında bulunan şu anda terk edilmiş Daraşamb köyü yakınlarında bulunmakta. Bu manastır kompleksi 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alındı.

İranlı Ermeni muhabirin verdiği bilgiye göre;yıllardır yarı-yıkık durumdaki kilise çan kulesinin restorasyonu için sonuçsuz çaba gösterilmekteydi. Uzmanlar en nihayetinde bu konuda büyük deneyim ve ustalık sahibi Ermenistan’lı mimarların yardımının gerekli olduğu sonucuna ulaştılar. Ermenisan’dan bu alanda uzman mimarlar, restoratör mimar Amira Badişyan ve çalışma arkadaşı Tigran Tamanyan davet edildi.

İki ustanın çalışmaları sayesinde, bu hacimli ve zorlu çalışma  4 ay içinde sona ulaştırıldı.
Özgürlük Radyosu’nun verdiği bilgiye göre; Müşahit Sp. Stepanos Ermeni Manastırı çan kulesi restorasyon çalışmaları İran Kültürel Mirası Kurumu ″İran Tarihi Kiliseler Merkezi″ sorumlusu direktör-mimar Şerli Avetyan denetiminde gerçeleştirildi. Restorasyon sponsorluğunu anılan merkez ve ″Aras Serbest Ticaret Bölgesi″ Müdürlüğü üstlendi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: