İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Parlamentosu üyeleri Tsitsernakaberd’i ziyaret etti

Ermenistan-AB Parlamentolararası İşbirliği Komisyonu eşbaşkanı Milan Cabrnoch başkanlığındaki Avrupa Parlamentosu Heyeti  bugün 1 Kasım’da Tsitsernakaberd Anıt Kompleksini ziyaret ettiler, çelenk koydular ve 1915 Ermeni Soykırımı  Kurbanlarının manevi huzurunda saygı duruşunda bulundular.

Millet Meclisi basın servisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; Avupa Parlamentosu üyeleri Soykırım Müzesini ziyaret ettiler, Ermeni Soykırıma ilişkin belge ve dökümanter konulara ilişkin bilgi aldılar. Komisyon eşbaşkanı Milan Cabrnoch ve Bulgar milletvekili Yevgeni Kirilov ″Onursal Ziyaretçile Defteri″ni intibalarını yazdılar. Kirilov intibasına ilişkin olarak şunları kaydetti: ″Bu Ermeni halkının trajik, üzüntü verici sayfalarından biri. Bunun tarihte bir daha asla tekrar etmeyeceği yönünde umutluyuz.″ dedi.
Ermenistan-AB Parlamentolarararsı İşbirliği Komisyonu bşk. Milan Cabrnoch basın mensuplarına yaptığı açıklamada ″İlk defa Ermenistan’dayım, Soykırım Müzesinde bulunmaktan çok etkilendim, Ermeni Soykırımının Ermeni halkının tarihinin önemli sayfalarından biri olduğunu anlıyorum. EskiÇekoslovakya’da doğmuş olduğumdan, Ermeni Soykırımına ilişkin oldukça çok şey biliyorum. Bizim Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin konuya ilişkin bilgi sahibi olmaları, gelecekte benzeri suçlarınengellenmesi için çok önemli″  dedi.
Ermenistan-AB Parlamentolarararsı İşbirliği Komisyonu üyesi, AP-Türkiye Dostluk Grubu üyesi, Bulgaristan’ı temsil eden Slavi Binev açıklamasında şunları kaydetti: ″AP’de Ermeni Soykırımına ilişkin 2 bildiri kabul ettik. Sanıyorum; geçmişimizi, tarihimizi  unutmaya hakkımız yok, aksi takdirde geleceğimiz olmaz. Sanıyorum ilerde Ermeni Soykırımına ilişkin bildirilere sadece yeni ülkeler değil, aynı zamanda farklı toplumsal kuruluşlar da katılırlar, bu büyük sonuç verir.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: