İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ara Güler’in yüzleri Mardin’de

Sabancı Vakfından yapılan yazılı açıklamada, küratörlüğünü fotoğraf tarihçisi Engin Özendes’in üstlendiği ”Seyreyle Ara Güler Mardin’de” sergisinin yarın Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde açılacağı belirtilerek, sergide yer alan fotoğrafların ”Tanımak ve Anlamak” ile ”Yüz Yüze” başlıklı iki bölüm halinde sergileneceği kaydedildi.

***********

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde yarın ‘Seyreyle Ara Güler Mardin’de’ sergisi açılacak.
           
MARDİN – Sabancı Vakfından yapılan yazılı açıklamada, küratörlüğünü fotoğraf tarihçisi Engin Özendes’in üstlendiği ”Seyreyle Ara Güler Mardin’de” sergisinin yarın Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde açılacağı belirtilerek, sergide yer alan fotoğrafların ”Tanımak ve Anlamak” ile ”Yüz Yüze” başlıklı iki bölüm halinde sergileneceği kaydedildi.
2 yılda yaklaşık 200 bin kişi tarafından ziyaret edilen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’ndeki serginin açılışına Mardin Valisi Turhan Ayvaz ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı’nın da katılacağı bildirilen açıklamada, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin daha önce de ”Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonundan Seçmelerle-Doğa, İnsan ve Deniz” ile ”Abidin Dino Mardin’de” sergilerine de ev sahipliği yaptığı belirtildi.
Vakfın, bu sergilerle Mardin’de çağdaş sanat platformun oluşturulmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
”Anadolu insanının yanı sıra Türk ve dünya ünlüleri, Ara Güler’in doğru, kusursuz, keskinlikle ifade edilmiş, yanılmaz, emin tavrıyla ‘Yüz Yüze’ adı altında izlenebiliyor. Ara Güler’in çektiği portrelerde yaşamın içinden seçilerek ön plana yerleştirilen her kişinin arka planla çok sağlam ilişkileri bulunuyor. Kişinin ya da kişilerin görüntüsü, zaman akışından koparılmış bir yaşam öyküsü anlatıyor. Dramatik ışıklar, sonsuz ufuklar, koyu bulut kümeleri, zaman zaman anlatımda büyük sorumluluk yükleniyor. Bunlar, leke dengeleri özenle yerleştirilmiş, üstün kompozisyonlar oluşturuyor. Arka planda manzarayı panoya dönüştüren Güler, ön plana çıkardığı kişiyle yepyeni anlatımlar yaratıyor. Uçsuz bucaksız Anadolu platosu, dağlar, kentler Ara Güler’in fotoğraf karelerinde farklı bir estetikle ‘Tanımak ve Anlamak’ adı altında sunuluyor.
Anadolu’yu yüreğinde hisseden Ara Güler, fotoğrafa başladığı günden beri gezdiği toprakları iyi biliyor. Kahvelerde sohbet eden, tarlaları alın teriyle sulayan, tezgahlarda her kumaşla kendi çilesini dokuyan, sıcak dökümhanelerde demir eriyiğine biçim veren, denizlerde bin umutla balık yolu gözleyen insanların öyküsünü anlatıyor. Düğünlerden kahvelere, sürü başındaki çobandan bulgur açan kadınlara kadar pek çok şeyi görüntüleyen sanatçı, insanımızı anlatan her fotoğrafıyla yaşama bakışını yansıtıyor. Serginin açılışı nedeniyle uzun bir aradan sonra yeniden Mardin’e gelen Ara Güler, şehre yeni bir gözle bakarak, bir kentin dönüşümünü belgeleyecek.”

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: