İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hıristiyanlar kilisede, Museviler okulda Van için yardım topladı

ABD’de yaşayan Türklerin kurduğu dernekler öncülüğünde başlatılan yardım kampanyalarına Amerikalılar da büyük ilgi gösteriyor. Kilise ve sinagoglarda din adamlarının öncülüğünde yardımlar toplanıyor.

Tanıtım gezileri kapsamında Türkiye’yi ziyaret eden senatör, milletvekilleri ve belediye başkanları başta olmak üzere birçok politikacı da üzüntülerini bildiren mesajlar yayınladılar.
-Van’da yaşanan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından Amerikan halkı da yardım için kolları sıvadı. Ülkenin dört bir yanında faaliyet gösteren Türk-Amerikan sivil toplum kuruluşlarınca başlatılan kampanyalara destek yağıyor. Connecticut Türk Kültür Merkezi ile irtibata geçen bazı kilise ve sinagog temsilcileri Türkiye’ye yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı. Mishkan Israel cemaati eski başkanı Allan Hillman, yardım kampanyasına ek olarak her gün depremden zarar gören insanlar için dua ettiklerini belirtti. Bu sene Türkiye’ye bir gezi düzenleyen Birleşik Yahudi Dernekleri ve Kings Bay Yahudi Birliği üyeleri de yardım kampanyası başlatan kurumlar arasında. Teksas Presbiterian Kilisesi rahiplerinden Dr. Glenn Masters III, cemaatiyle birlikte depremzedeler için topladığı paraları Raindrop Türk Kültür Merkezi ve Helping Hands aracılığıyla Türkiye’ye bağışladı. Din adamı, taziyelerini bildirdikten sonra dua ettiklerini söyledi. San Antonio Musevi Toplumu adına üzüntülerini ileten Judy Lacktriz ise dualarının deprem bölgesinde acı çeken insanlarla birlikte olduğunu ifade etti. Lacktriz Musevi Early Childhood School’da çocukların harçlıklarıyla topladıkları bağışı da Musevi toplumu olarak Türkiye’deki Musevi cemaati aracılığıyla mağdurlara gönderdiklerini anlattı.
New York Eyalet Milletvekili Steven Cymbrowitz, yayınladığı bir mesaj aracılığıyla seçmenlerini acil olarak Türk halkına destek olmaya çağırdı. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise yayınladığı bildiride Van’da yaşanan deprem felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, yardım etmek isteyenlerin kendilerine başvurabileceğini duyurdu. Los Angeles şehri protokol sorumlusu Lourdes Saab, depremin yaşandığı ilk günden itibaren kalbinin Türkiye için attığını belirterek, şehir halkını felaket mağdurlarına destek olmaya çağırdı.
‘YARDIMLARI EN HIZLI ŞEKİLDE TÜRKİYE’YE ULAŞTIRIYORUZ’
Eylül ayında bir grup arkadaşı ile kültürlerarası bir gezi münasebetiyle Türkiye’de bulunan Oklahoma Eyalet Senatörü Andrew Rice da depremde zarar gören vatandaşlarımız için yardım elini uzattı. Türkiye gezisi sırasında Kimse Yok mu Derneği’ni ziyaret eden ve çalışmalar hakkında bilgi alan Rice, deprem haberini alır almaz dernek yetkilileri ile irtibat kurdu ve yardımda bulundu. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi ziyaret eden Teksas Eyalet Senatörü Leticia Van de Putte, depremde hayatını kaybedenler için üzüntü ve taziyelerini bildirdi. Raindrop Türk Kültür Merkezi yetkilileri ile irtibat kuran Putte, depremle ilgili haberleri her gün takip ettiğini belirterek, “Kurtulan bebeğe çok sevindim. Yapılması gereken ne varsa yapmaya hazırız.” dedi.
2008 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren Helping Hands Yardımlaşma Derneği yetkilileri, ülkenin birçok bölgesinden yardım teklifi aldıklarını açıkladı. Dernek Başkanı Nevzat Yılmaz, ABD’de bulunan çok sayıda yardım kuruluşu ile irtibat kurarak, depremzedelere yardım konusunda çalışma başlattıklarını belirtti. Yılmaz, “Ülkenin her yerinden yardım teklifi alıyoruz. Elimize geçen bütün yardımları en sağlıklı ve hızlı bir şekilde deprem bölgesine ulaştırmaya çalışıyoruz.” diye konuştu. Pennsylvania eyaletinde yaşayan ve çalışan Türk vatandaşları Helping Hands aracılığıyla kampanyaya yaklaşık 20 bin dolarlık bir yardımda bulundu. Fenerbahçe USA Derneği yetkilileri de, Türk nüfusunun yoğun olduğu New York’un Long Island ve New Jersey’in Paterson şehirlerinde yardım toplama merkezi kuracaklarını duyurdu. Orhan Akkurt, Onur Kaya, Murat Zengindemir, Arzu Kaya Uranlı New York, Teksas, Oklahoma, Washıngton

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: