İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Acil Durumlar Bakanı: Türkiye’nin talep etmesi durumunda Ermeni arama-kurtarma ekipleri Van’a hareket etmeye hazır

Van’da meydana gelen güçlü depremin sonuçlarının bertaraf edilmesi konusunda Türkiye yönetiminin Ermenistan’a başvurması durumunda, Ermeni uzmanlar Türkiye’ye hareket etmeye ve deprem yaralarının sarılmasına katkıda bulunmaya hazır. NEWS.am muhabirine açıklama Acil Durumlar Bakan yardımcısı Nikloay Grigoryan’dan geldi.

Grigoryan’ın ifadesiyle,  şu anda bakan Armen Yeritsyan bşkanlığında Acil Durumlar Bakanlığında olağanüstü toplantı yapılmakta.
NEWS.am Türkiye’nin doğusunda bugün 23 Ekim ‘de 7.6 Magnitüt şiddetinde güçlü bir deprem olduğunu bildirdi. Türk medyasının verdiği bilgiye göre; depremin merkez üssü Van kentinin 35 km. Kuzeydoğusunda bulunmakta.
Depremin merkez üssü 94.5 km. derinlikte bulunmakta.
İnsani kayıp ve hasar ilişkin henüz kesin bilgiler yok.
Deprem  Erivan dahil olmak üzere Ermenistan’da da güçlü bir şekilde hissedildi. Başkentin farkl mahallelerinde paniğe kapılan halk bin avlularında toplandı. Yeraltı sarsıntılarının Ararat ovası yerleşim birimlerinde nispeten daha sert hissedildi. Acil Durumlar Bakanı Ulusal Sismik Savunma Servisi henüz depremin şiddetine ilişkin açıklamada bulunmadı. Sarsıntılar sonrasında cep telefonu bağlantısı kesintili olarak devam etmekte.
Son dönemde bölgede yer  kabuğu üzerinde hissedilir bir aktivasyon görülmekte. NEWS.am daha önceki haberinde 19 Ekim saat 19:19’da,  Depremin merkez üssü Ermenistan-Türkiye sınırındaki Masis kentinin 7 km. güneyinde bulunan 3.3 Magnitüt şiddetinde bir depremin meydana geldiğini bildirmişti. Bundan birkaç gün önce de Kotayk eyaleti Fantan köyü okul duvarında çatlaklar oluştuğu habrini aktarmıştı. Son günlerde yurdun farklı bölgelerinde 3-5 şiddetinde sarsıntılar hissedilmekte.

Yorumlar kapatıldı.