İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Kilisesinde 30 Yıl Sonra İlk Pazar Ayini

Dünkü takdis töreninden sonra bu gün de Surp Giragos’da ilk Pazar ayini yapıldı. Ayini, aynı zamanda Surp Giragos’da vaftiz olan Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan yönetti. Ayine, Şef Adruşan Halacayan yönetimindeki 25 kişilik Vartanants Korosu da eşlik etti. Koro, ayin boyunca Ermeni Kilise İlahilerini okudu. Dün gerçekleşen takdis töreni sırasında çanlarını çalan Mor Petyun Keldani Kilisesi, bu gün de Surp Giragos kilisesine çan desteğini sürdürdü. Ayinin başında, Mor Petyun Keldani Kilisesi’nden çan sesleri yükseldi.

—————-
Diyarbakır’da, Ortadoğu’nun en büyüğü olduğu belirtilen Giragos Ermeni Kilisesi, 30 yıl aranın ardından Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yönettiği ayinle yeniden ibadete açıldı.
Diyarbakır’da, Ortadoğu’nun en büyüğü olduğu belirtilen Giragos Ermeni Kilisesi, 30 yıl aranın ardından Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yönettiği ayinle yeniden ibadete açıldı. Cemaate ayin hutbesiyle seslenen Ateşyan, “Yeryüzünde cenneti yaşamak varken cehennemi yaşamaya koşmak niye? Savaş ve çatışma ortamında güzellikleri harabeye çevirmemeliyiz” dedi.
Diyarbakır’da, Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi olarak bilinen, 1915 yılına kadar da metropolitlik olarak kullanılan Surp Giragop Kilisesi, 30 yıl aradan sonra bin 500 Ermeni’nin katıldığı ayinle yeniden ibadete açıldı. Ayine, New York Patriği Başepiskopos Khajag Barsamyan, Washington Patriği Başepiskopos Viken Aykazyan, Halep Patriği Episkopos Şahan Sarkisyan ile Episkopos Sahak Maşalıyan, İstanbul Rum Ortodoks Kilisesi Pederi Dositheos Anağnostopulos katıldı. Süryani Cemaatini ise, Midyat Metropoliti Samuel Aktaş temsil etti.
Ayini, aynı zamanda Surp Giragos’da vaftiz olan Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan yönetti. Ayine, Şef Adruşan Halacayan yönetimindeki 25 kişilik Vartanants Korosu da eşlik etti. Koro, ayin boyunca Ermeni Kilise İlahilerini okudu.
KELDANİ KİLİSESİ’NDEN ÇANLI DESTEK
Dün gerçekleşen takdis töreni sırasında çanlarını çalan Mor Petyun Keldani Kilisesi, bu gün de Surp Giragos kilisesine çan desteğini sürdürdü. Ayinin başında, Mor Petyun Keldani Kilisesi’nden çan sesleri yükseldi.
ATEŞYAN: CEHENNEMİ YAŞAMAYA KOŞMAK NİYE?
Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, ayin hutbesinde terör saldırılarına değinerek, “İnsan yaşamı Tanrının bir lütfüdür ve bundan dolayı yaşama hakkı kutsaldır. Paylaşma duygusu, karşılıklı sevgi ve saygı temeli üzerinde bina edilecek bir birliktelik ortamında el ele vererek yeryüzünde cenneti yaşamak varken cehennemi yaşamaya koşmak niye?” dedi.
Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde terör saldırısında şehit olan güvenlik görevlilerine rahmet dileyen Ateşyan, şöyle dedi:
“Tanrı ailelerine sabır ve metanet ihsan etsin. Milletimizin başı sağ olsun. Barış ortamında birlikte kalkınmak, güzellikleri birlikte bina etmek ve birlikte mutlu olmak varken, savaş ve çatışma ortamında, ezelden var olan güzellikleri harabeye çevirmemeliyiz.” – Diyarbakır
23 Ekim 2011 Pazar 14:48

Yorumlar kapatıldı.