İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Süryanilerin nihayet bir kiliseleri olacak

Erhan Öztürk
Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da yıllardır Katoliklere ait kiliselerde ibadet eden Süryanilere kilise inşa edilebilmesi için Bakırköy ve Yeşilköy’de yer arıyor. Yıllardır Katoliklere ait olan kiliselerde ibadet yapan Süryaniler şimdi adeta bayram ediyor. Süryanilerin yoğun yaşadığı Bakırköy, Yeşilköy’de yapılacak kilise için Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Tapbaş’ın talimatıyla yer arayışı başladı. Süryanilere kilise izni ise ilk olarak hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başladı.

Her pazar sabah 08.00’de ibadetlerine başlamaları gerektiğini belirten Süryani Ortodoks Cemaati Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Altınışık, “Katoliklerle aynı gün ibadet yapıyoruz. Onlar bize kiliseyi ancak 12.00 sularında veriyor. Bakırköy bölgesinde 17 bin vatandaşımız yaşıyor” diye konuştu.

‘ADINI MERYEM ANA KOYACAĞIZ’
Altınışık şöyle devam etti: “İlk kez kendimize ait bir kilisede ayin yapma şansımız doğdu. Başbakan Erdoğan’la yaptığım görüşmede bu konuyu gündeme getirdim. Kendileri bize büyük yakınlık gösterdiler. Başbakan Erdoğan’ın göstermiş olduğu irade bizim için büyük mutluluk olmuştur. Arazi bulunursa yanına bir de toplum merkezi yapmayı düşünüyoruz. Adını ise Meryem Ana Kilisesi koyacağız.” Büyükşehir yetkililerinin de planlar üzerinde çalıştığı, arsa arayışlarını sürdürdüğü belirtildi.

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/10/19/suryanilerin-nihayet-bir-kiliseleri-olacak

Yorumlar kapatıldı.