İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

«Baku.am» portalına artık Azerice ulaşmak da mümkün

«Baku.am» portalına artık Azerice  ulaşmak da mümkün. Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü, Bakü kenti Ermeni toplumunun sosyal, kültürel ve iş hayatını aydınlatan, içeriğiyle benzersiz «Baku.am» portalı artık Azerice sayfasına da sahip.

Portalın Azerice versiyonunun hazırlanmasında, portalın devreye girmesi sonrasında gönderilen birçok mektup ve geniş yankı etkili oldu. Portal, Bakü Ermeni petrol firmalarının hisse senetleri, fotograflar, kartpostallar vb. dahil olmak üzere yeni makalelerle zenginleştirildi.


Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsünden NEWS.am’e verilen bilgiye göre; 4 dilli «Baku.am» portalını geçtiğimiz 8 ay esnasında 70 bin civarı kişi ziyaret etti.

Portalda yer alan yüzlerce fotograf ve kartpostl Ermeni aileleri, Ermenilere ait binalar, Bakü Ermeni basını, yayın hayatı, reklamlar, duyurular genel olarak bir zamanların Bakü Ermeni kültürünün varlık tarihini gözler önüne sermekte.

Bakü’de 1905, 1918 ve 1990’da meydana gelen Ermeni kırımlarına ilişkin belge ve fotograflar bağımsız bir bölümde yer almakta.

Bakü Ermeni toplumu Azerbaycan ve Türk yönetimlerinin planlı ve 3 aşamada gerçekleştirilen etnik temizliğinin kurbanı oldular. Bu kırımlar sonucu kentin gelişim tarihine devasa katkılarda bulunan Ermeni unsurunun varlığı son buldu.

20. yy. Başında Rus İmparatorluğunun Trans Kafkasya’daki en büyük sanayi merkezlerinden biri olan Bakü, zengin ir Ermeni medeniyetine sahipti. Ermeniler kentin Ruslar ve farklı soylardan gelen Müslüman ahaliden sonra 3. Etnik unsurunu teşkil etmekteydi. Buna rağmen Ermeniler kentin siyasi, toplumsal, kültürel ve iş yaşamında ilk sırada yer almaktaydılar. Bakü’de petrol sanayii Ermeni işadamları sayesinde başladı ve büyük bir ivme kazandı.

Ermeni işadamlarının olanak ve Ermeni mimarlarının tasarımlarıyla Avrupa mimari gelenekleriyle inşa edilen binalar Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü süslemekteler. Azerbaycan halihazırdaki iktidarının yürüttüğü Ermeni karşıtı siyaset, Bakü’de bir zamanlar Ermenilerin varlığı ve kent tarihinde onların bıraktığı zengin kültürel mirasın anılmasına olanak tanımamakta.

Portalın «Zoom Graphics»  firması katkılarıyla Ermenistan Ulusal Bilimler Akademisi Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsünce hazırlandı ve hizmete girdi.

Yorumlar kapatıldı.