İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ordu’da 5 Kilise Kültür Merkezi Oldu

Ordu’da bulunan ve 19. yüzyılın başına kadar yörede yerleşim Ermeni ve Rumların ibadet yeri olarak kullandığı tarihi nitelikteki 5 kilise kültür merkezi oldu. Ordu’da kiliseleri kültür merkezi haline getirilmesi ilk olarak 1994 yılında Ordu Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

Düz Mahalle’de bulunan ve itfaiye olarak kullanılan tarihi Ermeni kilisesi, restore edilerek ‘Kültür-Sanat Merkezi’ne dönüştürüldü. Hemen ardından Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan ve 1937-1977 yılları arasında cezaevi olarak kullanılan tarihi Rum kilisesi de 2000 yılında restore edilerek ‘Kültür Merkezi’ne haline getirildi. Yine aynı dönemde Perşembe ilçesinde bulunan tarihi Yason Kilisesi’ restore edilerek ‘Kültür-Turizm Merkezi’ konumuna getirildi.
Son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Ordu İl Özel İdaresi tarafından restorasyonuna 2010 yılının Mayıs ayında başlanan Mesudiye’deki eski kilise binası, ‘Mesudiye Kültür Merkezi’ olarak hizmete açıldı. Bu arada Ünye ilçesindeki Yalı Kilisesi de Ünye Belediye Meclisi tarafından 10 yıllığına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edildi. Trabzon Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’nce proje ihalesi yapılan Ünye Yalı Kilisesi, sergilerin, panel ve konferansların elektronik olmayan dinletilerin yapıldığı ‘Kültür Merkezi’ fonksiyonu görecek.

Yorumlar kapatıldı.