İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hıristiyanlara çocuk yapmaları için para yardımı

Hindistan’ın Kerala eyaletinde kilise, son nüfus sayımında Hıristiyan azınlık nüfusunun azaldığını fark edince yeni evli çiftlere çocuk yapmayı teşvik için maddi yardımda bulunmaya başladı. Kerala’nın Wayanad bölgesindeki bir kilise de evli bir çifte 5. çocuklarını yapmaları için 200 dolar destekte bulundu. Kilise bütün Hıristiynları azalan nüfusları konusunda hassas olmaları konusunda uyardı.

Kerala’da yapılan nüfus sayımlarına göre Hıristiyan nüfus yüzde 18’in altına düşüyor. Diğer yandan eyaletteki Hindu nüfusu da azalıyor. Bunlardan farklı olarak eyaletteki Müslüman nüfusu ise artıyor.
Eyalette yapılan 1991 ve 2001 sayımları kıyaslandığında Hıristiyan nüfusu yüzde 1.48 ve Hindu nüfusu yüzde 0.32 azalırken, Müslüman nüfusu ise yüzde 1.7 arttı.
Katolik Syro Malabar Kilisesi papazı Paul Thelakkat asıl dikkat çekmeye çalıştıklarının ebeveynlik ve aile kavraım olduğunu yoksa aile planlamasına da karşı olmadıklarını dile getirdi.
Kerala hükümeti 12 üyeli Aile Planlaması, Kadın ve Çocukları Koruma Komisyonu ise geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir raporda 3. çocuğu bekleyen babanın hapisle ya da para cezasıyla cezalandırılması gerektiğini tavsiye etmişti. Eyaletteki Müslüman ve Hıristiyan gruplar rapora şiddetle tepki göstermişti. Hindu Birliği Grubu ise eyalette ideal ailenin 2 çocukla sınırlandırılması gerekliliğinin kanunla desteklenmesi gerektiğini açıklamıştı.
Birçok uzmana göre Hıristiyan kiliselerinin attığı bu adım eyalette dini gruplar arasında gerilimi artırmaktan başka bir işe yaramayacak.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: