İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gölge etme başka ihsan istemez

Ercan Sarıkaya / Akşam
Şişli Camii’nin gökdelen gölgesinde kalmasına dayanamayan CHP’li Belediye Meclis üyesi Dursun Çaltı suç duyurusunda bulundu… Daha önce halk pazarı olarak kullanılan Karagözyan Ermeni Vakfı’na ait 6.5 dönümlük araziye otel ve rezidans yapılmaya başlandı. Abide-i Hürriyet Caddesi kenarında bulunan binalarda kat sınırı 6’yı geçmezken eski hakim olan ve bir dönem AK Parti meclisi üyeliği de yapan Mehmet Uyanoğlu’nun yaptığı inşaat yükseldikçe yükseldi, 40 kata ulaştı. Şişli Camii  inşaatın gölgesinde kayboldu.Duruma tepki gösteren CHP’li Belediye Meclis Üyesi Dursun Çaltı savcılığın yolunu tutu.

 ********************
Ercan SARIKAYA/İSTANBUL
GÖKDELEN inşaatların gölgesinde başlayan tartışma Şişli’ye taşındı. Zeytinburnu’nda yapılan üç gökdelenin Sultanahmet Camii’nin siluetini etkilemesi konuşulurken bu kez de aynı dertten Şişli’nin simgesi cami muzdarip oldu. Daha önce halk pazarı olarak kullanılan Karagözyan Ermeni Vakfı’na ait 6.5 dönümlük araziye otel ve rezidans yapılmaya başlandı. Abide-i Hürriyet Caddesi kenarında bulunan binalarda kat sınırı 6’yı geçmezken eski hakim olan ve bir dönem AK Parti meclisi üyeliği de yapan Mehmet Uyanoğlu’nun yaptığı inşaat yükseldikçe yükseldi, 40 kata ulaştı. Şişli Camii  inşaatın gölgesinde kayboldu.
GÖĞÜ DEĞİL TARİHİ DELİYOR
 Druma tepki gösteren CHP’li Belediye Meclis Üyesi Dursun Çaltı savcılığın yolunu tutu. Çaltı, Cami ve Şişli’nin 1950’de çekilmiş fotoğraflarının yanına devam eden inşaatın fotoğraflarını da ekleyip suç duyurusunda bulundu. Çaltı ‘Gökdelen, tarihi Şişli Camii’nin ve genel olarak İstanbul’un siluetini bozan, tarihi dokuya aykırı ve tabiri caizse Şişli’nin kalbine saplanmış bir hançer gibi duran bir yapı’ dedi. İlgililer hakkında işlem yapılmasını ve Belediye Başkanının görevden uzaklaştırılmasını talep etti.
SAVCILIKTAN SİLÜET SORUŞTURMASI
Dilekçe üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Şişli’de silüet soruşturması başlattı. Suç duyurusunda bulunan Çaltı ‘Bu konuyu meclis gündemine de taşıdım. Ben savcılığın Şişli’nin kalbine hançer saplayanlar hakkında gerekli işlemleri yapacağını düşünüyorum. İlçede yapılanlar bir imar cinayetidir. Talebim inşaatın fazla katlarının yıkılması ve caminin silüetinin belirgin hale getirilmesi’ dedi.
PAZARCILAR TAHLİYE EDİLDİ
Şişli’nin merkezinde yer alan 6 bin 500 metrekare arazi daha önce Halk Pazarı olarak kullanılıyordu. Pazarcılar tahliye edilip arazide inşaat  yapılmaya başlandı.

Yorumlar kapatıldı.