İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Azınlık vakıflarının mülklerinin iadesi kararına AB’den destek

Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişlemeden ve komşularla ilişkilerden sorumlu üyesi Stefan Füle, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Komisyon üyelerinin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gayrimüslim cemaatlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde buluşmasının önemine dikkat çeken Füle, bunun dini özgürlüklere saygının olumlu bir göstergesi olduğunu belirtti. Füle ayrıca yeni yasanın uygulanması sürecinin Türk makamları ve gayrimüslim cemaatleriyle koordineli bir şekilde takipçisi olacaklarını ifade etti. AP Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten de, Türk hükümetinin azınlıklara ait mülkleri iade etmesini takdirle karşıladığını söyledi.

************ 
 Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye’nin azınlık vakıflarının mülklerinin iadesine ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan kanundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 Avrupa Birliği Komisyonu’nun genişlemeden ve komşularla ilişkilerden sorumlu üyesi Stefan Füle, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Komisyon üyelerinin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gayrimüslim cemaatlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde buluşmasının önemine dikkat çeken Füle, bunun dini özgürlüklere saygının olumlu bir göstergesi olduğunu belirtti. Füle ayrıca yeni yasanın uygulanması sürecinin Türk makamları ve gayrimüslim cemaatleriyle koordineli bir şekilde takipçisi olacaklarını ifade etti. AP Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten de, Türk hükümetinin azınlıklara ait mülkleri iade etmesini takdirle karşıladığını söyledi. Oomen-Ruijten, hafta sonunda hükümetin yayınladığı kanun hükmünde kararname ile azınlıklara ait el konulmuş taşınmazların iade edildiğini belirterek, uzun zamandır beklenen bu adımın azınlıkların haklarının gelişmesi adına çok önemli olduğunu kaydetti. Yazılı bir açıklama yapan Ria Oomen-Ruijten, “Daha önce hazırladığım raporlarımda, Avrupa Parlamentosu, Türk hükümetinden dini grupların tüm haklarını tanımaları noktasında çağrılar yapmıştı. Aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hukuku ve kararları çerçevesinde bu grupların hiçbir baskı görmeden hareket edebilmeleri temennisinde bulunmuştu. Türk hükümetinin bu önemli yapıcı adımı atmasından dolayı çok memnunum.” yorumunda bulundu. Çıkarılan kanun hükmünde kararnamenin çok önemli olduğunu ancak daha fazlasının da beklendiğinin altını çizen Oomen-Ruijten, Heybeliada Ruhban Okulu ile Mardin’deki Mor Gabriel Manastırı’na işaret etti.
İSTANBUL ZAMAN
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1174606&title=azinlik-vakiflarinin-mulklerinin-iadesi-kararina-abden-destek

Yorumlar kapatıldı.