İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Büyükelçisi, Ermenileri kızdırdı,,

Pınar Tarcan
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin, ABD Senatosu’ndan Robert Menendez’in ‘Türkiye’de 1915’ten sonra, o ana kadar mevcut Ermeni kiliselerden kaçının hâlâ aktif olduğu’ yönündeki sorusuna verdiği yazılı cevap Ermeniler’in tepkisini çekti. Ricciardone’nin Türkiye’deki kiliselerin büyük çoğunluğunun hâlâ var olduğu ve hizmet verdiği yönündeki açıklaması, Amerika’daki Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) tarafından ‘son derece yanlış’ bir dezenformasyon olarak nitelendirildi.

*********************
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone’nin ABD Senatosu’nun Ermeni kiliselerin ne kadarı aktif olduğu yönündeki sorusuna verdiği “kiliselerin çoğunluğu aktif” yanıtı Ermeni kanadını kızdırdı
16 Ağustos 2011 Salı, 15:11:33
 ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin, ABD Senatosu’ndan Robert Menendez’in ‘Türkiye’de 1915’ten sonra, o ana kadar mevcut Ermeni kiliselerden kaçının hâlâ aktif olduğu’ yönündeki sorusuna verdiği yazılı cevap Ermeniler’in tepkisini çekti. Ricciardone’nin Türkiye’deki kiliselerin büyük çoğunluğunun hâlâ var olduğu ve hizmet verdiği yönündeki açıklaması, Amerika’daki Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) tarafından ‘son derece yanlış’ bir dezenformasyon olarak nitelendirildi. Riccardone’nin Kahire Büyükelçisi olduğu dönemde de hatalar yaptığını öne süren Ermeni kaynaklar, ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’de doğan boşluktan özel yetkisini kullanarak Riccardone’yi büyükelçi olarak atamasının hata olduğunu kaydederek, senatonun Riccardone’nin adaylığını uzun süre kabul etmemesini de hatırlattı.
‘RICCIARDONE YANLIŞ ADAM’
ANCA Direktörü Aram Hamparyan, yaptığı açıklamada, “Büyükelçi Ricciardone’nin aleni bir şekilde yanlış bilgilerle ihaneti, Osmanlı Türkiye’si hakkında yaptığı tamamen yanlış saptamalar, milyonlarca Hıristiyan’ın kutsal ibadethanelerinden uzaklaştırıldığı gerçeğini değiştirmez. Bunu yapmasının nedeni ya gerçeklerin farkında olmaması ya da Ankara’nın soykırımı reddeden politikalarına destek vermesiyle açıklanabilir. Ricciardone, Amerikamızı Ankara’da temsil etmek için doğru kişi değildir” dedi. Öte yandan Ermeni kaynaklar, 1915’ten önce Türkiye’de 2 bin kadar Ermeni kilisesi olduğunu ancak, bu tarihten sonra 50’den az kaldığını dile getirdi.
GAZETE HABERTÜRK / PINAR TARCAN
http://www.haberturk.com/dunya/haber/659655-abd-buyukelcisi-ermenileri-kizdirdi

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: