İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rum Patrikliği: “Heybeliada Ruhban Okulu açılırsa akademisyenlerimiz hazır”

Elanur Parlak

Açılması hep gündemde kendine yer bulan Heybeliada Ruhban Okulu için, “Halihazırda profesörlük yapma arzusu taşıyan yeterli sayıda rahip ve ilim adamı vardır,” diyen İstanbul Rum Patrikliği Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Peder Dositheos Anağnostopulos, “Heybeliada Rum Ruhban Okulu, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıydı ve böyle kalmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu. Anağnostopulos, İstanbul Rum Patrikhanesi’ni ziyarete gelen Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın 38 yıldır kapalı bulunan Ruhban Okulu’nun yeniden öğretime açılmasını desteklediğini resmi bir şekilde ifade ettiğini de belirtti.

 (Haber ve fotoğraf: Elanur Parlak/MİHA)
Peder Anağnostopulos, Heybeliada Ruhban Okulu’nun din alemindeki önemini şöyle anlatıyor: “Hıristiyan kilise kurumları, yani episkoposluklar kendi rahiplerini kendileri eğitirler. Bu eğitim bir yüksek meslek okulu seviyesindedir ve ilahiyat fakültelerinin akademik maarifine biraz benzer. Pratik bir tarafı vardır. Bu sebepten ruhban okulları ekseriyetle bir manastırda bulunur. Tek istisna Protestan kiliseleridir. Onların da ruhban okulları vardır, fakat manastırları olmadığından direkt kiliseye ait bir kuruma bağlıdırlar.”
Anağnostopulos, İstanbul Patrikliği’nin herhangi bir episkoposluk değil, Dünya Ortodoks Kiliselerinin manevi (idari değil) merkezi olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“ Bu nedenden dolayı İstanbul, fethinden beri rahip yetiştirecek bir okula sahipti. Bu kavram dahilinde kurulan en son okul Heybeliada Ruhban Okulu’dur (1844). Söz konusu olan bu okul dünya çapında İstanbul Patrikliği’ne bağlı olan bütün metropolitliklere (episkoposluklara) burada rahip eğitirdi. Bundan başka İstanbul Patrikliği’ne uzman rahip yetiştirirdi. Katolik veya Protestan kiliselerinden Ortodoks din ve iman anlayışı konusunda bilgi almak isteyenler bu okulda öğrencilik yapardı. Bunu temin eden ise, en son 1951 senesinin T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan okulun yönetmeliğiydi.”
Tekrar eğitime açılması halinde Heybeliada Ruhban Okulu’nda profesörlük yapmak arzusunda olan yeterli sayıda rahip ve ilim adamı olduğunu açıklayan Anağnostopulos, milletlerarası tanınmış din şahsiyetlerinin Heybeliada’ya gelip çalışmalara başlamaya hazır olduklarını bildirdi. Okul açıldığı takdirde verilecek eğitim programının hâlâ 1951 yönetmeliğinde sabit olup uygulanabilir olduğunu açıklayan peder, bu program için pratik ve teorik Ortodoks Teolojisi ve ayin bilgisi ihtiva eder” dedi.
Anağnostopulos,“ Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlettir. Laik bir devlette bir manastır üniversiteye bağlanamaz. Milli Eğitim Bakanlığı’na gelince Heybeliada Rum Ruhban Okulu her zaman MEB’e bağlıydı ve böyle kalmasını arzu ediyoruz. Okulu ziyaret ederseniz veya yönetmeliği okursanız okulun resmi adının ”TC Milli Eğitim Bakanlığı Heybeliada Rum Ruhban Okulu” olduğunu göreceksiniz.
Bu okulun, diğer azınlık okulları gibi, Türk vatandaşı olan bir Rum Ortodoks Başrahibi tarafından yönetildiği ve her zaman bir Türk kökenli Müdür Muavini vasıtasıyla denetlendiği katidir ama bunu kamuoyu bazı azınlık düşmanı gazetelerin ilgisiz yazıları sebebiyle unutmuşa benziyor. Esasında Patrikhane, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olmuş olan ve adil olmayan siyasi bir sebeple kapatılmış, şoven bir politikanın kurbanı olan bu yüksek meslek okulunun yeniden açılması için 40 yıldan beri çaba sarf etmektedir,” dedi.
Ruhban Okulu’nun ziyarete açık olduğunu ve her gün dışarıdan gelen çok sayıda ziyaretçiyi kabul ettiğini söyleyen Anağnostopulos şöyle konuştu:
”Ziyareti önceden bildirmek şarttır, zira şu anda orada ağırlama vazifesini üstlenmiş keşiş kardeşlerimiz çok azdır.”
Anağnostopulos sözlerinin devamında yerli ziyaretçi sayısının genellikle az olduğunu ve şahsen kendisinin iki defa bazı Türk gazeteci arkadaşları orada ağırlayıp bilgi verdiğini de sözlerine ekledi.

http://www.euractiv.com.tr/politika-000110/article/istanbul-rum-patrikligi-heybeliada-ruhban-okulu-acilirsa-akademisyenlerimiz-hazir-020377

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: