İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

88 Yıl Aradan Sonra Alaçatı’da İlk Ayin

İzmir’in Çeşme İlçesi Alaçatı Beldesi’ndeki 88 yıl önce kilise olan Pazar Yeri Camii’nde namazdan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayin düzenlendi…1874 yılında inşa edilen ve Meryem Ana’ya adanan İsodia Tis Thetokoy Kilisesi, 1923 yılında Pazar Yeri Camii olarak ibadete açıldı.Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen restorasyon çalışması esnasında tarihi kilisenin ikonaları da onarılmış, bir perde ile namaz esnasında kapatılabilir bir sistem yapılmıştı. Namaz saatleri dışında ise özellikle Yunanistan’dan gelen Ortodoks hıristiyanların ziyaretine açılan Pazar Yeri Camii’nde 88 yıl aradan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayin düzenlendi. Ayine Yunan adalarından gelen yaklaşık 150 kişi katıldı.

***********

İzmir’in Çeşme İlçesi Alaçatı Beldesi’ndeki 88 yıl önce kilise olan Pazar Yeri Camii’nde namazdan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayin düzenlendi.

1874 yılında inşa edilen ve Meryem Ana’ya adanan İsodia Tis Thetokoy Kilisesi, 1923 yılında Pazar Yeri Camii olarak ibadete açıldı. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen restorasyon çalışması esnasında tarihi kilisenin ikonaları da onarılmış, bir perde ile namaz esnasında kapatılabilir bir sistem yapılmıştı. Namaz saatleri dışında ise özellikle Yunanistan’dan gelen Ortodoks hıristiyanların ziyaretine açılan Pazar Yeri Camii’nde 88 yıl aradan sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos’un yönettiği ayin düzenlendi. Ayine Yunan adalarından gelen yaklaşık 150 kişi katıldı.

İNANÇ MERKEZLERİNE AYNI SAYGIYLA YAKLAŞIYORUZ

Ayin sonrasında ‘Sevgili Müslüman ve Hıristiyan Kardeşlerimiz’ diyerek söze başlayan Patrik Bartholomeos geçen sene restorasyon çalışmaları devam ederken burasını ziyaret ettiğini, bugün ise devlet makamları tarafından tarihi eser ilan edindiğini belirterek, “Geçen Pazartesi günü Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay ile birlikte Topkapı Sarayı’nda İstanbullu Rum Ressamlar Sergisi’ni açarken, Bakan Günay ‘Anadolu toprağında hangi kültürler yaşamış ise korumayı ve geleceğe taşımayı bir insanlık borcu sayıyoruz. Anadolu toprağında var olan bütün anıtlara, inanç merkezlerine aynı saygıyla yaklaşıyoruz. Bunların ayakta kalması ve geleceğe taşınması konusunda yoğun çaba sarf ediyoruz’ demişti. Bu akşam şirin Alaçatı’nın ziyaret ettiğimiz ve içinde yüce Allah’a bize lütfettiği nimetleri için şükrettiğimiz bu mükemmel tarihi eserin bugünkü durumu ve görünümü bakanımızın sözlerinin en iyi ve en somut ispatıdır. Kendisine, hükümetimize, devletimize memnuniyetimizi ve tebriklerimizi ifade ediyoruz. Bu gibi davranışlar Avrupa Birliği’nin kapısını aralayan, Avrupa camiasına hakkıyla tam bir üye olarak mensup olma gayreti içinde olan ülkemize layık gelen inisiyatif ve davranışlardır. Her geçen gün gelişmekte olan Türk – Yunan dostluğu için hayır duaları ediyoruz” dedi.

TURİZMDE GÜZEL SONUÇLAR ALACAĞIZ

Yunanistan’ın Kuzey Ege Bölge Valisi Nasos Giakalis Yunan adalarını temsilen Alaçatı’da bulunmasının inanılmaz güzel bir duygu olduğunu belirterek, “Türkiye’ye daha önce ilk defa Midilli Belediye Başkanı olarak geldim. Dün İzmir Valisi Kıraç Haberleri’>Cahit Kıraç, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve Kültür Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz ile görüştüm. Çok şeyler konuştuk. İnanıyorum ki bunlar devam edecek. Turizm çerçevesinde güzel sonuçlar alacağız. 7 – 21 Haziran tarihleri arasında Midilli’de bir festival düzenlenecek. Bu festivalde hem Türkiye’den hem de Yunanistan’dan bazı bölgelerden katılımlar olacak. Türkleri adamıza bekliyoruz. Çeşme Aya Haralambos Kilisesi’nde Ortodoks ayini ile Sakız Adası’nda Cuma namazı fikrine ben de çok sıcak bakıyorum. Bana göre karşılıklı ibadet olabilir” dedi. Patrik Yardımcısı Papaz Krilos da gerekli girişimlerde bulunulduğu takdirde karşılıklı ibadete memnuniyetle destek vereceğini söyledi. – İzmir / Çesme (Doğan Haber Ajansı)

http://www.sondakika.com/haber-88-yil-aradan-sonra-alacati-da-ilk-ayin-2759004/

Yorumlar kapatıldı.