İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Sözde soykırım’ belgeleri yayımlayacak

24 Nisan “Ermeni Soykırımı” anma günü öncesi çeşitli ülkelerde Ermeniler Türkiye’ye yönelik protesto eylemlerinde bulunurken Ermenistan’ın yeni belgeler yayımlayacağı açıklandı. Ermenistan Ulusal Arşivi Müdürü Amatuni Virabyan, “Ermeni soykırımını 1915 yılında meydana geldiğini gösteren güvenilir belgelerin arşivlerinde bulunduğunu” belirterek, arşivdeki belgelerin 1914-1915 yıllarındaki  “kanlı olaylara ilişkin 10 bin tanığın ifadelerini içerdiğini” kaydetti.Ermenistan Ulusal Arşivi Müdürü Virabyan, arşivlerde bulunan ve “Van, Bitlis ve Erzurum’da insanların yaşadıkları”nı yansıtan belgelerin üç cilt halinde ve beş dilde yayımlanacağını bildirdi. 24 Nisan “Ermeni Soykırımı” anma günü öncesi çeşitli ülkelerde Ermeniler Türkiye’ye yönelik protesto eylemlerinde bulunurken Ermenistan’ın yeni belgeler yayımlayacağı açıklandı.
Ermenistan Ulusal Arşivi Müdürü Amatuni Virabyan, “Ermeni soykırımını 1915 yılında meydana geldiğini gösteren güvenilir belgelerin arşivlerinde bulunduğu”nu belirterek, arşivdeki belgelerin 1914-1915 yıllarındaki “kanlı olaylar”a ilişkin 10 bin tanığın ifadelerini içerdiği”ni kaydetti.
News.am haberine göre, Virabyan, arşivlerde aynı zamanda 1916 yılında kayda alınan, “Batı Ermenistan’daki 700 köydeki olaylara” ilişkin tanık ifadelerinin de bulunduğunu, bu ifadelerine dayanan üç cildin de Ermenice, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça olarak 2015 yılında yayımlayacaklarını açıklarken kitapta “Van, Bitlis ve Erzurum’da yaşayan insanların başlarına gelenlerinin aktarılacağı”nı ifade etti.
Bu arada, Ermenistan’daki arşivlerde bulunan ve Rus askerleri ve “Ermeni gönüllüleri”nin ifadelerini temel alan 2 bin belgenin dijital kopyalarına, 2015 yılının başlarında internetten ulaşılabileceği bildirilirken “Soykırım Kurbanları Listesi”ni hazırlamaya yönelik çalışmaların sürdüğüne de dikkat çekildi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: