İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BASINA VE KAMUOYUNA

Kentin gerçek tarihine işaret etmek, 24 Nisan’da ölüme gönderilen Ermeni aydınlarını anmak, adaletin yerini bulması mücadelesine katkıda bulunmak isteyen herkesi 24 Nisan 2011 Pazar günü saat 14.00’te İslam Eserleri Müzesi’nin önünde bizimle birlikte, soykırım kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğilmeye çağırıyoruz. İnsan Hakları İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon.
TARİH: 24 NİSAN 2011(PAZAR);SAAT : 14.OO; YER   : İSLAM ESERLERİ MÜZESİ- (İbrahim Paşa Sarayı, At Meydanı, Sultanahmet / Eminönü / İstanbul)

24 Nisan 1915’te İttihat ve Terakki Hükümeti’nin emriyle İstanbul Ermeni toplumunun siyaset, bilim, edebiyat, sanat ve diğer alanlardaki önde gelen temsilcileri evlerinden toplandı. Amaç,  Ermeni toplumunun düşünsel önderlerini yok etmekti. Çünkü karar verilmişti; kısa bir süre sonra Anadolu’nun dört bir yanından Ermeni nüfus binlerce yıllık köklerinden sökülüp atılacak, açlık, sefalet, katliamlar sonucu yok edilecekti. O zaman geldiğinde mümkün olan en az pürüzle karşılaşılması için, sesini yükseltecek kimsenin kalmaması için, Osmanlı Ermeni toplumunun önderlerinin ortadan kaldırılması gerekiyordu.

 Bu nedenle 24 Nisan,  Ermeni aydınlarının imhasıyla başlayan soykırım sürecinin ilk aşamasını temsil eder.   

Ama 24 Nisan yalnızca Ermeni ve Süryani soykırımının simgesi değildir. Bir ülke tarihinin yeniden ve yalanlara dayanılarak yazılmasını,  bir halkın varlığının, köklü bir uygarlığın bütün tarihsel mirasıyla birlikte tüm izlerinin silinmesini de simgeleyen bir gündür.

Türkiye’de kentler sır gibi saklanan bir tarihi gizler. İnsanlar hiç bilmeden birçok  “suç mahalli”nin önünden geçer. İşte bunlardan biri de, kurtulanların ayrıntılı anılarında geçen Mehderhane, yani İbrahim Paşa Sarayı, yani bugün Sultanahmet meydanındaki “İslam Eserleri Müzesi”dir.

Burası, 24 Nisan gecesi evlerinden alınan şair, yazar, gazeteci, doktor, eczacı, hukukçu Ermeni aydınların, Pangaltı karakolu’nda toplandıktan sonra götürüldüğü ve Haydarpaşa’dan Anadolu’nun içlerine yola çıkarılıncaya kadar tutuldukları Merkez Cezaevi’dir.

Bu yıl İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi olarak 24 Nisan 1915’te tutuklanan ve büyük çoğunluğundan bir daha haber alınamayan Ermeni aydınlarını, İbrahim Paşa Sarayı, bugünki “İslam Eserleri Müzesi” önünde anacak ve “işte” diyeceğiz, “Ermeni aydınlar, ölüm yolculuğuna çıkarılmadan önce burada hücrelerde ve koğuşlarda tutuldu. Burası İstanbul’un suç mahallerinden biridir!”

Kentin gerçek tarihine işaret etmek, 24 Nisan’da ölüme gönderilen Ermeni aydınlarını anmak, adaletin yerini bulması mücadelesine katkıda bulunmak isteyen herkesi 24 Nisan 2011 Pazar günü saat 14.00’te İslam Eserleri Müzesi’nin önünde bizimle birlikte, soykırım kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğilmeye çağırıyoruz.

İnsan Hakları İstanbul Şubesi

Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon

TARİH: 24 NİSAN 2011(PAZAR)

SAAT : 14.OO

YER   : İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

(İbrahim Paşa Sarayı, At Meydanı, Sultanahmet / Eminönü / İstanbul)

Çukurlu Çeşme Sokak, No 10/1, Taksim – İSTANBUL, Telefon (0212) 244 44 23- (0212) 251 00 85 Faks : (212) 251 35 26

Internet:   www.ihdistanbul.com  – E-mail : istanbul@ihd.org.tr

Yorumlar kapatıldı.