İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

O Fransız Türkiye’ye Fransız değilmiş

Kayhan Karaca
“Sorum aslında Türkiye lehine bir soruydu sadece Türkiye’de dini azınlıklara eşit muamele yapılıp yapılmadığını sordum bana kibarca ‘evet’ diyebilirdi. Bundan Türkiye onurlanırdı. Sayın Erdoğan ya bilmediğinden ya da kötü niyetle hata işledi. Fransa’nın laiklik politikası sadece kamusal alanda her türlü dini simgenin gösterilmemesini öngörüyor. Bir başbakanın bireyi ilgilendiren inanç özgürlüğü ile dinler için tarafsız olması gereken kamusal alanı birbirine karıştırması beni çok şaşırttı. Madem başbakansınız bir kişiyi yargılamadan önce bilgi edinmelisiniz.””Ben anne tarafından Ermeni’yim dedemin adı Seryan efendiydi. Anneannem ve dedem İstanbul Kadıköy’de yaşarlardı. Dedemin bir halı fabrikası vardı, annem ve babam 1915’e kadar İstanbul’da yaşadılar.
NTV’ye konuşan Fransız parlamenter Militello, Ermeni kökenliymiş ve ailesi tehcir döneminde Türkiye’den kaçmış. Militello, “Ben bugün hayattaysam o gün annem ve ailesini kurtaran Müslüman Türk arkadaşları sayesinde hayattayım” dedi.
KAYHAN KARACA
NTV
Güncelleme: 20:22 TSİ 14 Nisan. 2011 Perşembe
PARİS – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Strasbourg’da Türkiye’deki azınlıkların haklarını soran Fransız parlamentere “Siz Türkiye’ye de Fransızmışsınız” demişti.
Herkes, bu deyimin nasıl tercüme edildiğini, Avrupalı parlamenterlerin anlayıp anlamadığını konuşurken, NTV o parlamenterle konuştu ve aslında Türkiye’ye hiç de Fransız olmadığını ortaya çıkardı.
Fransız parlamenter Muriel Marland-Militello Ermeni kökenliymiş ve ailesi tehcir döneminde Türkiye’den kaçmış.
‘PEK DE KİBAR BULMADIM’
Militello şunları söyledi:
“İlk cümlesinin genelde Fransızlar için pek hoş olmadığını anladım. Öyle görünüyor ki Fransız kalmak Türkçede kötüleyici bir mana taşıyor. O an yanıt veremezdim ama pek de kibar bulmadım. Bu tavrın Avrupa konseyi içinde hekim nezaket kuralları ile pekte bağdaşmadığını söylemeden edemeyeceğim. Bir insanı tanımadan onu hor görmezsiniz herkeste iyi bir yön vardır.”
‘MADEM BAŞBAKANSINIZ BİLGİ EDİNMELİSİNİZ’
“Sorum aslında Türkiye lehine bir soruydu sadece Türkiye’de dini azınlıklara eşit muamele yapılıp yapılmadığını sordum bana kibarca ‘evet’ diyebilirdi. Bundan Türkiye onurlanırdı. Sayın Erdoğan ya bilmediğinden ya da kötü niyetle hata işledi. Fransa’nın laiklik politikası sadece kamusal alanda her türlü dini simgenin gösterilmemesini öngörüyor. Bir başbakanın bireyi ilgilendiren inanç özgürlüğü ile dinler için tarafsız olması gereken kamusal alanı birbirine karıştırması beni çok şaşırttı. Madem başbakansınız bir kişiyi yargılamadan önce bilgi edinmelisiniz.”
‘BUGÜN HAYATTAYSAM TÜRKLER SAYESİNDE HAYATTAYIM’
“Ben anne tarafından Ermeni’yim dedemin adı Seryan efendiydi. Anneannem ve dedem İstanbul Kadıköy’de yaşarlardı. Dedemin bir halı fabrikası vardı, annem ve babam 1915’e kadar İstanbul’da yaşadılar. Annemin adı Madlen’di 1915 yılının bir akşamı arkadaşları kapılarını çalıp tehcir edileceklerini söylemiş ve onları kurtarmışlar kaçmalarını sağlamışlar. Anneannem sadece mücevher kutusunu yanına alıp kaçmış. Ben bugün hayattaysam o gün annem ve ailesini kurtaran Müslüman Türk arkadaşları sayesinde hayattayım. Dedem sadece Türkçe ve Ermenice konuşurdu. Türkiye’den ayrıldıktan sonra dahi Türk olmaktan gurur duyduğunu söylerdi.”

http://www.ntvmsnbc.com/id/25203099/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: