İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Suriye’de Türkiye’ye göre daha özgürüz’

Aslı Aydıntaşbaş
Suriye’den gelen Süryani Patriği Ignatius Zakka Iwas’ın derdi; Hazine’nin Midyat’ta bulunan 16 asırlık Mor Gabriel Manastırı’na el koymasını önlemek Başbakan Erdoğan’la görüşen heyet, Ankara’dan mutlu ayrılıyor. Erdoğan’dan son bir talepleri daha var: “Ak Parti’den bir Süryani milletvekili”…Heyetin Ankara’ya gelmesinin nedeni, Süryanilerin en kutsal mekanı sayılan Midyat’taki Mor Gabriel Manastırı’nı kurtarma çabası. (Deyrulumur) Dördüncü asırdan beri Süryani’lerin “Kudüs’ü sayılan manastırın bir bölümü, Ocak sonunda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir kararla Hazine arazisi olarak ilan edilmiş.  Azlar, cılızlar ama haklarını aramaya kararlılar.

ASLI AYDINTAŞBAŞ
Oyları yok, güçleri yok, sesleri kısık. Ancak biraz bu toprakların “en eskisi” olmanın, biraz da yaşın verdiği cesaretle bu hafta Suriye’den, Halep’den, Antakya’dan, Mardin’den Ankara’ya gelmişler. Kendi ifadelerine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “dert anlatmaya”.
Süryani Ortodoks Patriği Ignatius Zakka Iwas ve beraberindeki heyetle, Ankara gezisinden hemen sonra İstanbul’da buluşuyorum. Dünyanın en eski kilisesinin dini liderlerini bulmak için, Tarlabaşı’nın arkalarında, çöp yığınları ve sek sek oynayan çocuklar arasından kıvrılan bir sokaktaki Süryani kilisesine varıyoruz. Dışarıda bangır bangır Ahmet Kaya dinleyen komşular, içeride ise, cemaatle son vedalar ve Şam’a dönüş hazırlığı…
 1933’te Şam’a taşındı
Yüzyıllar boyu Mardin’deki Dayrül Zafaran’dan yönetilen Süryani kilisesi, Süryani katliamları, göç ve biraz da devlet baskısına dayanamayıp 1933’de ana merkezi olan patrikhaneyi Şam’a taşımış.  Ancak hala cemaatin bir bölümü ve kilisenin en önemli sembolleri Türkiye’de.  Heyetin Ankara’ya gelmesinin nedeni, Süryanilerin en kutsal mekanı sayılan Midyat’taki Mor Gabriel Manastırı’nı kurtarma çabası. (Deyrulumur) Dördüncü asırdan beri Süryani’lerin “Kudüs’ü sayılan manastırın bir bölümü, Ocak sonunda Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bir kararla Hazine arazisi olarak ilan edilmiş.  Azlar, cılızlar ama haklarını aramaya kararlılar.
http://gundem.milliyet.com.tr/-suriye-de-turkiye-ye-gore-daha-ozguruz-/gundem/gundemdetay/06.04.2011/1373866/default.htm

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: