İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Seni seviyorum İstanbul’

Ezgi Atabile
2011İstanbul’un 150 yıllık geçmişine tanıklık eden Ermeni fotoğrafçıların yapıtları, Engin Özendes’in küratörlüğünde “Kez Gı Sirem İstanbul” (Seni Seviyorum İstanbul) sergisiyle bir araya geliyor. 100’ü aşkın fotoğrafın yer aldığı sergi, 14 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de Beyoğlu’nda, Balık Pazarı Üç Horan Ermeni Kilisesi Naregyan Salonu’nda açılacak.
Ezgi ATABİLEN
19. yüzyılın ikinci yarısında, Osmanlı’nın Pera’sında açılan ilk fotoğraf stüdyolarından bugüne uzanan “Kez Gı Sirem İstanbul”, tarihsel süreçte üç farklı dönemi temel alarak Ermeni fotoğrafçıların gözünden değişen İstanbul’u yansıtıyor. Bir yandan fotoğrafın diliyle İstanbul’u anlatıp, kentin çarpıcı güzelliğini, karmaşık ve gizemli ruhunu ortaya koyarken, öte yandan da tarihsel süreç içerisinde değişen fotoğraf anlayışlarını gözler önüne seriyor.
“Kez Gı Sirem İstanbul”da fotoğrafın ilk yıllarını, stüdyoları ile bu döneme damgasını vuran Abdullah Biraderler, Pascal Sebah (Sebah&Joaillier), Mihran İranyan, Aşil Samancı (Ateliers Apollon) ve Boğos Tarkulyan (Photographie Phebus) temsil ediyor. Başlı başına bir ekol olan Ara Güler ise 1950’lerden itibaren fotoğraf sanatının uluslararası alanda en önemli temsilcilerinden biri olarak, sergide ağırlıklı yer tutuyor. ‘Günümüz Kuşağı’ bölümünde ise, değişik türlerde fotoğraf çalışmalarını Türkiye’de, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, ABD ve Kanada’da sürdüren, Türkiye doğumlu 8 fotoğrafçı var: Ani Çelik Arevyan, Garbis Özatay, Garo Miloşyan, Manuel Çıtak, Sarkis Baharoğlu, Silva Bingaz, Vasgen Değirmentaş ve Yaşar Saraçoğlu.
Fotoğrafı İstanbul’a taşıdılar
Sergi küratörü Engin Özendes, 19. yüzyılda, Diyarbakır, Sivas, Trabzon, Elazığ yörelerinde ve İstanbul’da, daha çok kuyumculuk, eczacılık ve kimyagerlikle uğraşan Ermenilerin fotoğrafçılığı adeta tekel haline getirdiklerini söylüyor ve bu durumun nedenlerini şöyle özetliyor: “İlk keşfedildiği yıllarda, fotoğrafçılar tüm fotoğraf kimyasını bizzat hazırlamak durumunda olduklarından fotoğraf sanatı fazlaca kimya bilgisi gerektiriyordu. Ermenilerin karakteristik meslekleri bu alana geçmelerini fazlasıyla kolaylaştırdı.”
Aptal, Sıradan ve Suçlu
KADININ yeri değil devrimi mutfak! Mutfakta deli gibi eğlenen, içini döken, saçmalayan üç kadın aslında toplumun onlara biçtiği rollerle bir güzel oynuyor, onları deşifre ediyor ve cesaretle eleştiriyor. Oyun Deposu’nun ikinci oyunu Aptal, Sıradan ve Suçlu, 8-9-10-11 Nisan’da İstanbul’da Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda. Rezervasyon: 0539 459 95 34
İDSO 44 yıllık bateristini kaybetti
İSTANBUL Devlet Senfoni Orkestrası’nın 44 yıllık emektar bateristi Cezmi Başeğmez önceki gün vefat etti. 65 yaşında hayatını kaybeden Başeğmez için bugün saat 11.00’de Paşalimanı’ndaki Devlet Senfoni Orkestrası’nda bir tören yapılacak. Usta sanatçı, Şişli Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Feriköy Mezarlığı’nda defnedilecek.
Clooney, Sudan’da film çekiyor
Reha ERUS / ROMA
AMERİKALI ünlü aktör George Clooney senaryosunu yazdığı, yapımcılığını, yönetmenliğini ve oyunculuğunu üstlendiği ‘İdi of March’ filminin çekimleri için bir kez daha Sudan’da. Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olarak kendini dünya kamuyounun dikkatini Sudan’ın Darfur bölgesinde yaşanan insanlık dramına çekmeye adayan George Clooney, 50 yaşına da bu ülkede girmek istediğini söyledi. Sudan’ın fiili olarak kuzey ve güney olarak ikiye bölündüğüne dikkat çeken ünlü aktör, “Sudan maalesef bölündü. Ülkede inanılmaz bir siyasi istikrarsızlık ve fakirlik var. Korkarım Tunus ve Libya’nın sert rüzgarları buraya da gelecek” şeklinde konuştu. Clooney’nin Sudan’da devlet başkan adayı bir siyasetçiyi canlandırdığı film, Ekim ayında vizyona girecek.
Bunga Bunga’yla işim olmaz
Clooney, ‘Bunga Bunga davası’ olarak anılan ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin reşit olmayan bir kadınla seks ve
görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla yargılandığı davaya adının karışmasına öfkeli. Berlusconi tarafından adı tanıklar arasında gösterilen ünlü aktör, “Benim bu davada ne işim var?” diye yakındı. Clooney, “Roma’da Başbakanlık Sarayında Darfur’a yardım istemek için bir araya gelmiştik. Hepsi bu” dedi.
 http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17492110.asp?gid=386

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: