İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Amerikan Arşivleri De İddiaları Yalanlıyor’

Tarih yazarı Şükrü Server Aya, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda ”Amerikan ulusal arşivlerinin de söz konusu iddiaların yalan olduğunu kanıtladığını” söyledi. Ermeni iddialarını çürüten kitaplarıyla tanınan Aya, New York’ta Türkevi’nde Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun (TADF) himayesinde konferans verdi.

New York’ta yaşayan Türk ve Amerikalılar’ın katıldığı konferansta Aya, İngilizce yaptığı sunuşunda, amacının 1915 olaylarıyla ilgili gerçeklerin ve doğrunun ortaya çıkması olduğunu,bu amaçla internet ortamında da çalışmalarını paylaştığını anlattı. ABD’deki Ermeni grupların ve tarihçilerin Ermeni konusunda yazılan makaleler ve kitaplar içinden sadece kendi okumak istediklerine, tarafsız olmayanlara yöneldiklerini söyleyen Aya, oysa Amerikan ulusal arşivlerinin, ABD Senatosu arşivlerinin ve kütüphanelerin doğruları yazdığını, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının yalan olduğunu kanıtladığını vurguladı.
Ermeni lobilerinin söz konusu iddialar yoluyla ABD’deki tüm Ermenileri kontrol altında tuttuklarını ve bu yolla para kazandıklarını ifade eden Aya, özellikle II. Dünya Savaşından sonra ABD’ye Almanya’dan gelen Ermenilerin, ABD’de o zaman dağınık halde olan Ermenileri biraraya toplamak, onları birleştiren kimlik yaratmak amacıyla sözde soykırım iddialarını yaymaya başladıklarını, ABD’de ve Fransa’da Ermeniler’in beyinlerinin çocukluktan itibaren yıkandığını söyledi.
Aya, ”150 günde 1,5 milyon insanın öldürülmesi nasıl olabilir? Bu günde 10 bin insanın öldürülmesi demek, bu mümkün değil, bugün bu iddiaları savunan insanlar gerçeklere değil hayallerine inanmak, bu hayalleri gerçek olarak göstermek istiyorlar. Halbuki hiçbir orijinal belgede Türkler’in Ermeniler’e karşı bir mezalim yaptığı belirtilmemiştir” dedi. Ayrıca 1915 olaylarına ilişkin olarak o dönemde 1,5 milyonluk Ermeni nüfusunun Anadolu’da bulunmadığının da belgelerde yazdığını belirten Şükrü Server Aya, sunuşu sırasında söz konusu belgeleri dinleyicilerle paylaştı.
Amerikan ulusal arşivlerinde Ermeniler’in Müslüman Türkler’i doğuda katlettiklerinin açıkça yazıldığını anlatan Aya, ”Peki ABD kendi belgelerini neden incelemiyor, dikkate almıyor, bunları okusa gerçek ortada, bu belgeler yalan mı söylüyor?” diye konuştu. Aya, 1915 döneminde ve sonrasında Ermeniler’in Batı’da bazı çevrelerce sürekli kurban olarak takdim edildiğini, bugün de Ermeni grupların siyasi baskısının devam ettiğini ifade etti.
Konferansa katılan bir dinleyici de, New York’ta başta olmak üzere ABD’de kütüphanelerde 1915 olaylarına ilişkin o dönemlerde yazılan referans kitaplarının ve belgelerinin yavaş yavaş kaybolduğunu ve yerlerine sadece Ermeni iddialarını destekleyen kaynakların konulduğunu söyledi.
Aya, konferans sonrasında okuyucuları için kitaplarını imzaladı.
AA
http://www.avim.org.tr/bultentekli.php?haberid=32821

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: