İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya’nın Müttefik Kazığı

Murat Bardakçı
Arjantinli yargıç Norberto Oyarbide 1915 olayları ile ilgili olarak Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Ermenistan, Vatikan ve İsrail’den bilgi ve belge talep etmiş ve Türkiye’nin aleyhine çıkan kararda Almanya’nın yolladığı belgeler önemli rol oynamıştı. Almanların gönderdikleri belgelerde dünya savaşı yıllarında Türkiye’de görev yapan Alman diplomatların hatıraları ile notlarının yanı sıra bazı yazışmalar da vardı. Alman İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye ile ittifakını göz önüne alan mahkeme, bu bilgilerle belgeleri “birinci derecede delil” olarak değerlendirmiş ve “Türkiye’nin 1915 ile 1923 yılları arasında bir buçuk milyon Ermeni’yi sistemli bir şekilde yok ederek soykırım suçu işlediğine” karar vermişti… Almanya, kendisine İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudilere karşı uyguladığı soykırıma benzer bir başka “soykırım ortağı” aramakta ve 1915 olayları konusunda aleyhimize her türlü desteği vermektedir. Arjantin’de verilen mahkeme kararının aslı, astarı işte budur!

———————–
Arjantin’de bir mahkeme, geçen hafta Türkiye konusunda üstüne hiç de vazife olmayan tuhaf bir karar verdi ve “Türk devletinin vatandaşı olan bir buçuk milyon Ermeni’yi 1915 ile 1923 yılları arasında sistemli bir şekilde yok ederek soykırım suçu işlediğini” hükme bağladı.
Ajansların haberine göre, dava Gregorio Hayrabedyan adında Arjantin vatandaşı bir Ermeni tarafından 2000 yılında açılmış ve Hayrabedyan mahkemeden Birinci Dünya Savaşı yıllarında Sivas ve Harput taraflarında yaşayan aile mensuplarının akıbetlerinin ortaya çıkartılmasını istemişti. Mahkemenin Arjantin’deki hassas siyasî davaları karara bağlamasıyla tanınan yargıcı Norberto Oyarbide de başta Türkiye olmak üzere 1915 olayları konusunda arşiv sahibi olan ülkelerden bu konuda bilgi talep etmiş ve 11 sene boyunca devam eden davayı “Türkiye’nin soykırım suçu işlediği” şeklinde karara bağlamıştı!
Hukukçular kararın Türkiye aleyhine bir yaptırım içermediğini, ancak sonuçlarının çok daha vahim olacağını söylüyorlar: Karar, Şili’nin sabık diktatörü General Augusto Pinochet ile ilgili olarak İspanyol yargıç Baltasar Garzon’un verdiği “insanlığa karşı suçların evrensel yargılanması” hükmünü temel alıyor ve Ermeni örgütlerinin Arjantin mahkemesinin kararını uluslararası alanda delil olarak kullanabilmelerine imkân sağlıyor.
BU RESME İYİ BAKIN!
Meselenin çok daha tuhaf bir tarafı da, kararın Almanya’nın gönderdiği belgelere dayanılarak verilmiş olması…
Arjantinli yargıç Norberto Oyarbide 1915 olayları ile ilgili olarak Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Ermenistan, Vatikan ve İsrail’den bilgi ve belge talep etmiş ve Türkiye’nin aleyhine çıkan kararda Almanya’nın yolladığı belgeler önemli rol oynamıştı.
Almanların gönderdikleri belgelerde dünya savaşı yıllarında Türkiye’de görev yapan Alman diplomatların hatıraları ile notlarının yanı sıra bazı yazışmalar da vardı. Alman İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye ile ittifakını göz önüne alan mahkeme, bu bilgilerle belgeleri “birinci derecede delil” olarak değerlendirmiş ve “Türkiye’nin 1915 ile 1923 yılları arasında bir buçuk milyon Ermeni’yi sistemli bir şekilde yok ederek soykırım suçu işlediğine” karar vermişti.
Bugün bu köşede Osmanlı üniforması giymiş kalpaklı bir zatın yağlıboya tablosunun fotoğrafını görüyorsunuz…
İHTİMAL DOĞRU ÇIKTI
Tablodaki zatın adı, Fritz Bronsart von Schellendorf’dur. 1864 ile 1950 yılları arasında yaşamıştır, çok meşhur bir Alman generalidir ve işin daha da önemli olan tarafı, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun genelkurmay başkanlığını yapmış olmasıdır! Ermeni tehciri sırasında Türk birliklerine verilen görevlerin bütün ayrıntıları, tarihimize “Bronzar Paşa” diye geçen General von Schellendorf’ın başında bulunduğu karargâh tarafından hazırlanmıştır.
Arjantin’deki mahkemenin Almanya’dan gönderilen belgelere dayanarak ama üstüne hiç de vazife olmadan verdiği bu tuhaf karar, senelerden buyana düşündüğüm bir ihtimalin, 1915 olayları ile ilgili suçlamaların arkasında ilk sırada Almanya’nın bulunduğu yolundaki düşüncemin maalesef doğru olduğunu gösterdi.
Tehcir hazırlıklarının hemen her aşamasında etkin rol almış olan ama askerî arşivinin bu konu ile ilgili kısmını hiçbir zaman açmamış olan Almanya, kendisine İkinci Dünya Savaşı’nda Yahudilere karşı uyguladığı soykırıma benzer bir başka “soykırım ortağı” aramakta ve 1915 olayları konusunda aleyhimize her türlü desteği vermektedir.
Arjantin’de verilen mahkeme kararının aslı, astarı işte budur!
Haber Türk
http://www.avim.org.tr/bultentekli.php?haberid=32824

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: