İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Ermeni Diasporası İle Temasa Geçmek İstiyoruz”

CNN Türk televizyonuna röportaj veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Ermeni diiasporası ile olan ilişkileri düzeltmek istediğini ve bu amaçla Ermeni diasporasıyla temasa geçmek isteklerini söyledi. İki Yönlü Empati Kuralım.“Biz, Ermenilerin neler yaşadığını neler hissettiğini anlamak için empati yapmalıyız ama onlar da bizim hafızamıza saygı göstermeliler,” diyen Davutoğlu, tek taraflı bir hafıza kurulamayacağını söyleyerek Ermenileri meseleye adil yaklaşmaya davet etti. Ermeniler için “tehcir” anlamına gelen 1915’in Türkler için ise “Çanakkale ve Sarıkamış” anlamına geldiğini belirten Davutoğlu, imparatorluğun çöküş döneminde bütün cephelerde travmalar yaşandığını söyleyerek sadece Ermenilerin değil tüm etnik unsurların acı çektiğine işaret etti.

———- 
Friday, 26 March 2010 10:06    .CNN Türk televizyonuna röportaj veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Ermeni diasporası ile olan ilişkileri düzeltmek istediğini ve bu amaçla Ermeni diasporasıyla temasa geçmek isteklerini söyledi. Davutoğlu, “Ermenistan ve Ermeni diyasporası ile ilişkilerimizi düzeltmek istiyoruz. Bu çerçevede, tüm Ermenileri aynı kategoride, tek taraflı yaklaşan bir kitle olarak görmememiz lazım. Belki de daha köklü bir barış dönemi önümüzde duruyor,” dedi.
CNN Türk televizyonunda “Ankara Kulisi” adlı programa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, problemin psikolojik, hukuki, siyasi, tarihi, uluslarası hukuk ve protokellerle ilgili boyutlarının olduğunu söyledi. Türkler ve Ermenilerin gerçek bir barış dönemini başlatmayı gerçekten istiyorlarsa bu bariyerleri aşmaları gerektiğini söyleyen bakan, “On asıra yakın, Malazgirt’e kadar giden bir birliktelik var. Son çeyrek asıra kadar olan ilişki çok barışçıl bir ilişki. Burada en önemli şey, hukuki ve siyasi tedbirleri ne kadar  alırsanız alın, psikolojik olarak o bariyerleri aşmak,” dedi.
ABD’deki Ermeni diyasporası ile olan ilişkilerini, Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci kapsamında yeni bir adım olarak değerlendiren Davutoğlu, “Eğer ABD yönetimi İsveç Hükümeti’nin attığı adımları takip ederek olumlu açıklamalar yaparsa, Büyükelçi Namık Tan Washington’a geri dönecek ve Ermenilerle olan ilişkilerimizdeki yoğunluk artırılacaktır,” dedi.
İki Yönlü Empati Kuralım
“Biz, Ermenilerin neler yaşadığını neler hissettiğini anlamak için empati yapmalıyız ama onlar da bizim hafızamıza saygı göstermeliler,” diyen Davutoğlu, tek taraflı bir hafıza kurulamayacağını söyleyerek Ermenileri meseleye adil yaklaşmaya davet etti. Ermeniler için “tehcir” anlamına gelen 1915’in Türkler için ise “Çanakkale ve Sarıkamış” anlamına geldiğini belirten Davutoğlu, imparatorluğun çöküş döneminde bütün cephelerde travmalar yaşandığını söylerek sadece Ermenilerin değil tüm etnik unsurların acı çektiğine işaret etti.
Fikret Bila ve Murat Yetkin tarafından sunulan programda Davutoğlu, Türkiye’nin sadece Ermenistan ile değil, aynı zamanda Ermeni diyasporası mensubu makul Ermenilerle de temasa geçmek istediğini söyleyerek, “Ama bu olmazsa, bu statükodan beslenen, yani diasporanın oluşturduğu sektörden rant sağlayan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin donmuş olmasından rant sağlayan kesimler öne çıkarsa tabii ki barış sağlamak zor olur. Bizim şimdi sabırla öfkelenmeden ve milli onurumuza sahip çıkarak, bizim acılarımıza da saygı gösterilmesini bekleyerek, hiçbir tarih bilgisine sahip olmayan, sadece bir kaç lobinin desteğini almak üzere şu veya bu yönde oy kullanan komite üyelerinin tutumlarına mahkum olmadan, onların tavırlarını kabul edilebilir görmeden bunu yapmamız lazım,” dedi.
Turkishny.com
http://www.turkishny.com/headline-news/2-headline-news/26971-qermeni-diyasporas-ile-temasa-gecmek-istiyoruzq

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: