İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yahudi soykırımına Neve Şalom’da anma

Türkiye’de ilk kez, Yahudi soykırımında ölenler için bir anma töreni düzenlendi. Neve Şalom Sinagogu’ndaki törende, soykırımın tüm insanlık belleğine kazınması gerektiğinin üzerinde duruldu…Törene Dışişleri Bakanlığı adına Büyükelçi Ertan Tezgör, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman, DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, CHP İstanbul İl Başkanı Nebil İlseven, Dışişleri Bakanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğrul Biltekin, gazeteci Hakkı Devrim ve cemaat mensupları katıldı. 
—-
Türkiye’de ilk kez, Yahudi soykırımında ölenler için bir anma töreni düzenlendi. Neve Şalom Sinagogu’ndaki törende, soykırımın tüm insanlık belleğine kazınması gerektiğinin üzerinde duruldu
28 Ocak 2011
Anma töreninde İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, soykırımda ölenler anısına birer mum yaktı.
BURCU KARAKAŞ İstanbul
“27 Ocak Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü” dolayısıyla Türkiye’de ilk kez Şişhane’deki Neve Şalom Sinagogu’nda Türkiye Hahambaşılığı ve Türk Musevi Cemaatince resmi bir anma töreni düzenlendi. “Holokost Öğretisinin Gerekliliği” başlıklı açılış konuşmasını yapan cemaat üyesi Süzet Sidi, “Holokost anlatılmalıdır çünkü günümüzde yeni Holokostlar peşinde olanlar Holokost’u sıradanlaştırarak, yalanlayarak, inkar ederek, insanlığın yok olma sürecini başlatmak üzeredirler” dedi.
‘İnsanlık izin kara bir leke yaşandı’
Türk Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman ise soykırımın yalnızca Yahudilerin değil tüm insanlık aleminin kara lekesi olduğunu ifade ederek, “İnsanca direncin olağanüstü örneklerini sergileyerek hayat kurtaran gerçek kahramanları, bunların arasında da ülkemizin övüncü Selahattin Ülkümenleri, Necdet Kentleri ve dışişlerimizin kıymetli diplomatlarını rahmetle anmayı bir borç biliyor, manevi huzurlarınızda hürmetle eğiliyoruz”  diye konuştu.
‘Gurur duyuyoruz’
Geceye Dışışleri Bakanlığı adına katılan Büyükelçi Ertan Tezgör de, bu acı gerçeğin insanlığın kollektif belleğine kazılması gerektiğini vurguladı.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni  Mutlu da, “Yahudi soykırımı” tanımlamasındansa “Nazi soykırımı” demenin daha doğru olacağını belirterek, “Biz Türkler, bu ülkenin yöneticileri Musevi kardeşlerimizle fevkalade sıcak yaşadık, yaşayacağız. Kendimizle, hamdolsun millet olarak gösterdiğimiz hassasiyetten dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu. İÜ Devlet Konservatuarı Araştırma Görevlisi Sevil Ulucan arkasında Davut Yıldızı olan 100 yıllık bir Klezmer (Yahudi kültüründe yer alan bir müzik türü) kemanı ile mini konser verdi. Törende, katılımcılardan tören boyunca alkış tutmamaları rica edildi. 
Şahin mesaj gönderdi
Törende TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in mesajları okundu.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: