İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ünlü şarkıcıdan Sarkozy’ye Türkiye şantajı

Engin Akgürbüz / Lyon / DHA  
Dünyaca ünlü Ermeni sanatçı Charles Aznavour, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanı seçilmeden önce Ermeni asıllı Fransızlara “soykırım yasası” ile ilgili vermiş olduğu sözü unuttuğunu ileri sürdü. 2012 seçimleri öncesi Sarkozy’ye gözdağı veren Aznavour, “Eğer istersem Fransa’daki tüm Ermeniler, benim arzum yönünde oy kullanır” dedi.

Ünlü şarkıcı, Fransa’nın İsere bölgesinde yayımlanan Le Dauphine gazetesine yaptığı açıklamalarda, Sarkozy’nin “Ermeni soykırım inkarına ceza” yasasının, Türk yetkililerine, Fransız senatosundan geçmeyeceği garantisini, Ermeni asıllı Fransızlara söz konusu yasanın senatodan bir an evvel geçirileceği sözünden sadece iki ay sonra verdiğini Wikileaks belgelerinden öğrendiğini belirtti.
Aznavour, 2012 senesinde yapılacak başkanlık seçimlerinde ise Ermeni oylarının mutlaka baskı aracı olarak kullanılması gerektiğini söyledi.
Bundan sonra vaktinin büyük bölümünü “Ermeni davasına” ayıracağını söyleyen Aznavour, Fransa’da 500 ila 600 bin Ermeni’nin yaşadığını, bu sayının Fransa’da yaşayan Türklerden daha fazla olduğunu belirtti.
Eğer isterse tüm Ermenilerin kendi arzusu yönünde oy kullanacağını açıklayan Aznavour, politikacıları dikkatli davranmaları için konusunda uyardı. Tehditkar söylemlerini sürdüren Charles Aznavour bunları açıklarken hayati bir risk aldığını belirterek, “Yaşadığım kadar yaşadım, riske atacağım uzun bir ömrüm kalmadı” dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16845024.asp 

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: