İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tuhaf bir kitap: ‘Bi Ermeni Var…’

Kürşat Bumin
Çandar’ın hakkında fikirlerini aldığı Adem Yavuz Arslan’ın “Bi Ermeni Var…” başlıklı kitabını gözden geçirdiğimde ben de Fethiye Çetin gibi düşündüm. Piyasaya yeni sürülmüş bu kitap çok zor okunuyor. Söz konusu zorluk konunun ağırlığından kaynaklanmıyor. Zor okunuyor, çünkü kitabın bir sistematiği yok her şeyden önce. Birçok ifade tutanağı ve bunların aralarına sıkıştırılmış yerli-yersiz pek çok yorumdan oluşan bir kitap bu.———

Cengiz Çandar aktarıyordu geçen gün (21/01/2011): “…Hrant’ın kardeşi Hosrof (Orhan Dink)’e sordum. ‘Çok yeni, daha önce hiç bilinmeyen ve önemli yeni bulgular olduğunu’ teyit etti. Avukat Fethiye Çetin ise kinayeli bir havadaydı. ‘Bu bilgilerin, başından beri devlet kurumlarının elinde olduğu anlaşılıyor. Cinayetin aydınlatılması için sunacaklarına, anlaşılan, gazetecilere kitap yazdırmak için tutmuşlar’ dedi.”
Hosrof kusura bakmasın ama, Çandar’ın hakkında fikirlerini aldığı Adem Yavuz Arslan’ın “Bi Ermeni Var…” başlıklı kitabını gözden geçirdiğimde ben de Fethiye Çetin gibi düşündüm.
Piyasaya yeni sürülmüş bu kitap çok zor okunuyor. Söz konusu zorluk konunun ağırlığından kaynaklanmıyor. Zor okunuyor, çünkü kitabın bir sistematiği yok her şeyden önce. Birçok ifade tutanağı ve bunların aralarına sıkıştırılmış yerli-yersiz pek çok yorumdan oluşan bir kitap bu. Daha da önemlisi, kitabın sonuna geldiğinizde Hrant Dink Cinayeti’nin artık herkesin dilinde olan Emniyet Teşkilatı içindeki “çekişme”de taraf olduğu iddia edilen cenahlardan birinin açısından nasıl değerlendirildiğine şahit oluyorsunuz.
Not:Yasak nedeniyle yazının tamamını yayımlayamıyoruz. Yazıyı http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/?i=25826&y=KursatBumin linkinden okuyabiirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.